Dziesięciu kajakarzy i jeden pies na spływie kajakowym z Nowej Wsi do Pogorzelicy

Avatar photoIrena Kuczyńska5 maja 20236min
4.jpeg
Klub kajakowy LOK Prosna Pleszew rozpoczął nowy sezon. Przy pięknej pogodzie, kajakarze przepłynęli 19 km Prosną i 5,5 km Wartą.

 

Spływ zorganizowano 1 maja na otwarcie sezonu kajakowego Klubu Kajakowego LOK Prosna w Pleszewie.  W grupie kajakarzy byli  członkowie Klubu i zaprzyjaźnieni sympatycy kajakarstwa. Pogoda sprzyjała, poniedziałek był  najcieplejszym dniem tegorocznej Majówki. Wśród 10 wioślarzy był Piotr Hasiński, który spływ zrelacjonował.

Z nurtem Prosny

Startujemy z Nowej Wsi na lewym brzegu, na tyłach stadionu. Po przepłynięciu kilkudziesięciu metrów mijamy most na drodze 443 z Jarocina. Tuż za nim na wysokości wsi Prusinów jest most kolejowo-drogowy.

Płynąc dalej, mijamy po prawej stronie Górki Tomickie i dopływamy do Lisewa, w którym przepływamy pod mostem na drodze z Kretkowa. Po minięciu Lisewa, z lewej strony mijamy, leżącą w niewielkiej odległości od rzeki, wieś Komorze (na 222 km.) a następnie wpływamy do leżącej na prawym brzegu rzeki, wsi o nazwie Ruda Komorska, gdzie mijamy kolejny już most drogowy.

Z  nurtem Warty

W niewielkiej odległości za Rudą Komorską mijamy, po prawej stronie, ostatnią nad Prosną wieś o nazwie Modlica.  Tuż za nią wpływamy na Wartę (226 km rzeki). Wartą, przy dość wysokim poziomie rzeki i wartkim nurcie, bez wysiłku, szybko pokonujemy odcinek 5,5 km od ujścia Prosny do przeprawy promowej w Pogorzelicy. Tu kończymy spływ. Dochodzi godz. 15:00. Rozpalamy ognisko i pieczemy kiełbaski – posilamy się po trudach spływu. O 16:00 ruszamy w drogę powrotną do Pleszewa.

Prosna dla kajakarzy
Rzeka Prosna jest lewym dopływem Warty, jest jej najbogatszym dopływem. Swoje źródła ma między Olesnem a Krzepicami. Średnia szerokość rzeki to 12 m, największa głębokość – 3 m, długość rzeki wg różnych źródeł od 217 do 226 km. Prosna jest nizinnym szlakiem kajakowym, dostępnym na odcinku WieruszówModlica koło Pyzdr, czyli około 150 km. Płynie głównie w otoczeniu pól i łąk, w większości w szpalerach wierzbowych. Uciążliwość szlaku bywa oceniana na U3, trudność na ZWB, natomiast malowniczość  jest średnia.

Po polskich rzekach i nie tylko

Członkowie i sympatycy Klubu Kajakowego LOK Prosna Pleszew regularnie organizują spływy po rzekach w całej Polsce ale nie tylko. I wszystko relacjonują na swojej stronie. TUTAJ

Zdjęcia ze wszystkich spływów można obejrzeć w zakładceGALERIA

I tak w 2023 roku  spłynęli rzeką Regą  z Żerzyna do Mrzeżyna, pokonując 75 km. Relacja to  nie tylko opisy przyrody ale też historia miejscowości położonych na trasie. Czytajcie: TUTAJ

W 2021 roku, przy bardzo złej pogodzie, spłynęli Kanałem Elbląskim TUTAJ
W 2017 roku byli na Białorusi – relacja Piotra Hasińskiego obfituje w opisy przyrody ale też realiów życia codziennego naszych wschodnich sąsiadów – relacja TUTAJ
Jeden z wpisów zawiera relacje z trzech spływów – na Litwie, na  Białorusi i Ukrainie – wszystkie one są wzbogacone historią TUTAJ

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska