Dziwoludy, czary mary, Baba Jaga i Wiedźmin – czyli Dzień Słowiański w Pleszewie

Irena Kuczyńska22 września 20227min
W pierwszym dniu kalendarzowej jesieni  Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie organizuje  Dzień Słowiański. 
1-1.jpg
Dzień Słowiański to: wykłady o fantastyce, warsztaty wyplatania krajek słowiańskich i wianków, gimnastyka słowiańska dla kobiet, pokazy walki i ekwipunku w wykonaniu Drużyny Wojów Varingjar, zdjęcia z wojami a na koniec dnia koncerty m.in. zespołu Dziwoludy.
Fantasy i science fiction
Impreza “Dzień Słowiański” startuje w Bibliotece Publicznej MiG w Pleszewie
w samo południe. Zafascynowany fantastyką Piotr Mąka – podczas dwugodzinnych warsztatów, postara się wyjaśnić, czym się różni fantastyka od baśni a literatura fantasy od science fiction. Wykorzysta on gry skojarzeniowe, ćwiczące wyobraźnię.
Czary, mary i poganie
O godzinie 17.00 rozpocznie się wykład  “Czary, mary i poganie.  Od Baby Jagi do Wiedźmina”, który wygłosi Wiktoria Korzeniewska autorka bloga slavicbook. O 19.00, w sali widowiskowej w bibliotece, wystąpi zespół muzyki dawnej Alla Semibreve, po koncercie na peronie przed biblioteką, odbędzie się pokaz walki i ekwipunku Drużyny Wojów Varingjar czyli grupy pasjonatów zajmujących się rekonstrukcją historyczną okresu wczesnego średniowiecza.
Dzień Słowiański
Fotki z wojami i warsztaty dla kobiet
Już od 17.00  wojowie będą pozować z pleszewianami do fotek na ściance w  bibliotece. Dzień Słowiański to także warsztaty wyplatania krajek słowiańskich, wyplatania wianków, tworzenia biżuterii. Będzie też gimnastyka słowiańska dla pań – wspomagająca uwalnianie się od bólu. Są jeszcze wolne miejsca.
Dzień Słowiański warsztaty

Cz

Czytaj też: Niezwykły pokaz niezwykłych strojów na peronie
Dziwoludy na finał
No i finał – o 21.00 – muzyka wieków ciemnych czyli występ zespołu Dziwoludy, którzy recyklingują zapomniane średniowieczne melodie, tańce i pieśni, aranżując je na nowo i dodając im “kopa”.