Wydarzenie festiwalowo – literackie Miedzianka Po Drodze będzie miało wysoki poziom artystyczny i prestiż. Będzie okazją do promocji miasta Pleszewa, do którego zjadą osoby zafiksowane na punkcie Miedzianki.
Miasto, które zniknęło
Miedzianka to dawny ośrodek górnictwa. W latach 1945 – 54 w miejscowej kopalni wydobyto 600 ton rudy uranu w całości odesłanej do Związku Radzieckiego. Rabunkowy sposób prowadzenia prac doprowadził do znacznych szkód górniczych. Dziś po pięknym dolnośląskim miasteczku z 700 – letnią tradycją zostało kilka domów.
Miedziankę odkrył i opisał Filip Springer. Na festiwal Miedzianka Fest przyjeżdżali fani historii miasteczka.
Pleszewianie w Miedziance – miasteczku, które zapadło się pod ziemię
Miedzianka jedzie w Polskę
Teraz ma być odwrotnie. Festiwal przerósł Miedziankę. To Miedzianka jedzie w Polskę. W dniach od 26 sierpnia do 3 września w kilku polskich miastach m.in. Gliwicach, Nysie, Raciborzu, odbywać się będą pikniki z udziałem ludzi pióra m.in. Mariusz Szczygła, Wojciecha Bonowicza, Andy Rottenberg.
W programie są koncerty, widowiska dla dorosłych i dla dzieci. Na trasie Miedzianki Po Drodze znalazł się też Pleszew, którym zachwycił się Filip Springer w listopadzie podczas spotkania autorskiego.
Filip Springer w Pleszewie
Miedzianka w Pleszewie
W piątek 2 września zjadą do Pleszewa osoby zafiksowane na puncie Miedzianki. Przez cały dzień Pleszew będzie obecny w mediach, co jest wartością dodaną do imprezy.
Festiwal będzie podróżą. Tę podróż będziecie mogli odbywać z nami. Będziemy opowiadać ją w internetowych relacjach Dyba&Lach oraz załogi Szczygieł/Nogaś/Szot. Będzie się działo! Wszystkie festiwalowe spotkania autorskie będą transmitowane na żywo – zapewniają organizatorzy na profilu Miedzianka Po Drodze
Promocja Pleszewa
Festiwal Miedzianka Po Drodze wspiera burmistrz Pleszewa prof. Arkadiusz Ptak. Mówi, że jest to kolejna oferta kulturalna skierowana do mieszkańców miasta i gminy. Wykracza ona poza Pleszew, bo Miedzianka jest znana w całej Polsce. Impreza odbywać się będzie w przestrzeni Zajezdni Kultury i Bibliotece Publicznej MiG Pleszew. Kilka dni temu Filip Springer był w Pleszewie na rekonesansie. W rozmowach uczestniczył burmistrz oraz dyrektorka biblioteki Zuzanna Musielak – Rybak.
W realizacji wrażliwej na ekologiczne i społeczne wyzwania formy festiwalu pomaga Fundacja Deloitte Polska Choć jego organizatorem jest Instytut Reportażu, to w programie nie zabraknie miejsca dla powieści, eseju, poezji czy literackiego eksperymentu między gatunkami. Hasło festiwalu brzmi: "literatura niepraktyczna"
Opowiedzieć kawałek Polski
Mimo, że festiwal opuszcza rodzinne gniazdo, chce w swojej formie podkreślać przywiązanie do pejzażu – podkreślają organizatorzy. Dlatego lokalizacje spotkań i wydarzeń festiwalowych w kolejnych miastach. Ale Miedzianka Po Drodze to także okazja by poznać i opowiedzieć kawałek Polski.