
Rozbudowa i przebudowa pleszewskiego szpitala rozpoczęła się w 2019 roku od rozbudowy oddziału anestezjologii oraz bloku operacyjnego, który docelowo powiększy się o trzecią salę operacyjną. Zmieniono też lokalizację oddziału ortopedii, żeby przy chirurgii zrobić miejsce na pododdział chirurgii onkologicznej i mini blok operacyjny dla pacjentek z rakiem piersi i pacjentów z rakiem jelita grubego. Przebudowa zwiększa dostępność pacjentów do świadczeń, co było ważne przy ocenie pleszewskiego projektu.
Powstanie więc dodatkowa poradnia onkologiczna, rozbuduje się zakład diagnostyki obrazowej – będzie lepszy dostęp do gastroskopii i kolonoskopii. Do 12 łóżek powiększy się oddział chemioterapii jednodniowej. Przy oddziałach powstaną strefy pacjenta z możliwością wypoczynku, czy spotkania z rodziną. Szpital zakupi dużo nowego sprzętu, w tym karetkę, łóżka, mammograf, aparaty USG – omawiał projekt prezes PCM Błażej Górczyński.



Prezentując projekt, stworzony przez pracowników szpitala z Anną Dominiak na czele, prezes Górczyński podkreślił, że oceniający go eksperci dostrzegli celowość inwestycji i wzrost dostępności pacjentów do świadczeń. Prawie 70 000 000 złotych trzeba wydać i rozliczyć do czerwca 2026 roku, co też będzie nie lada wyzwaniem. Pleszewski starosta Maciej Wasielewski podkreślił, że miliony z KPO na rozwój pleszewskiej onkologii to największe dofinansowanie w historii powiatu pleszewskiego.
