Dwukrotnie Franciszkanie musieli Chocz opuścić – raz po powstaniu styczniowym, drugi raz w czasach PRL-u. Świętowanie rocznic zaplanowano na niedzielę 16 lipca, kiedy w parafii przypada odpust.
Klasztor i kolegiata
Zakon Franciszkanów Reformatów sprowadził do Chocza w 1623 roku Andrzej Lipski biskup kujawski i warszawski. Ufundował i zbudował nową kolegiatę na wyspie Prosny w pobliżu zamku, a następnie założył i uposażył przy niej kolegium kanoników. W 1620 usunął z Chocza braci czeskich.
Kasata zakonu
Na początku kościółek i klasztor pw. św. Michala Archanioła były drewniane. Sto lat później konsekrowano kościół murowany, w połowie XVIII wieku otrzymał on rokokowe wnętrze. W 1864 roku, po krwawo stłumionym powstaniu styczniowym, car Aleksander II skasował zakon Franciszkanów.
Powrót i wygnanie
Ojcowie i bracia wrócili do Chocza dopiero w roku 1920 po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podczas II wojny światowej musieli opuścić Chocz, a z klasztoru uczyniono internat dla dziewcząt. Bracia powrócili do Chocza 23.05.1945 roku,by już w październiku 1954 roku opuścić klasztor, w którym zamieszkały Siostry Pasterki od Opatrzności Bożej. W 2003 i one opuściły Chocz.
Powrót i objęcie parafii
Dwa lata później klasztor wraz z kościołem zwrócono zakonowi, Franciszkanie wrócili, objęli też prowadzenie parafii św. Andrzeja Apostoła w Choczu. Wraz z parafianami wyremontowali zabudowania klasztorne, podjęli się remontu XVII – wiecznej kolegiaty.
Czytaj: Choczanie ratują swoją kolegiatę
Odpust z jubileuszem
Aktualnie jest ona nieczynna a życie parafialne toczy się w klasztorze – to tam w przyszłą niedzielę odbędzie się odpust z jubileuszem oraz rodzinno – parafialny festyn z wieloma atrakcjami. Do tego czasu proboszcz o Medard Hajdus chciałby odnowić teren przed kościołem – sprzedaje cegiełki, założył też zrzutkę na profilu parafii.
We współpracy
W przygotowanie święta zaangażowane są jednostki OSP w gminie oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Jan Woldański napisał książkę o historii Franciszkanów z Chocza.