Obrazy Kossaków, historyczna broń i zbroje w Muzeum Ziemiaństwa

Avatar photoIrena Kuczyńska7 listopada 20219min
z-ryderzami.jpg
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza na wystawę czasową "Bitewna zawierucha. Artystyczny świat Juliusza i Wojciecha Kossaków". W salach dobrzyckiego pałacu wyeksponowano obrazy Juliusza i Wojciecha Kossaków z kolekcji prywatnej, broń palną oraz białą z okresu XVII, XVII i XIX wieku oraz reprodukcje zbroi z kolekcji Krzysztofa Ledwonia.

Tradycyjnie w okresie jesienno – zimowym Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza na wystawę kolekcjonerską – o czym przypomniał, witając gości dyrektor Wiesław Kaczmarek.

Tym razem w niezwykłych przestrzeniach dobrzyckiego pałacu wyeksponowano obrazy Juliusza i Wojciecha Kossaków – ojca i syna, którzy w „poetycki a zarazem realistyczny sposób ilustrują rzeczywistość postromantyczną, tworząc obrazy historyczne, batalistyczne, cudowne wizerunki koni”.

Z bliska można obejrzeć m.in. „Wjazd Jana III Sobieskiego do Wiednia”, „Polowanie na saniach”, „Spotkanie króla Jana III Sobieskiego z cesarzem Leopoldem” czy „Wyjście oddziału płk. Edmunda Taczanowskiego z Pyzdr”, co namalował Juliusz Kossak w 1864 roku. A co jest nam bliskie z racji bliskości Pyzdr i wydarzeń związanych z Powstaniem Styczniowym.

„Wyjście oddziału płk. Edmunda Taczanowskiego z Pyzdr”, co namalował Juliusz Kossak w 1864 roku
Wojciech Kossak „Napoleon ze sztabem
Berek Joselewicz – żydowski pułkownik walczący w Legionach Polskich we Włoszech, poległ za wolność. Obraz Juliusza Kossaka

Obrazy mistrzów Kossaków pochodzą z prywatnej kolekcji, o której podczas wernisażu opowiadał Grzegorz Doliński (zdjęcie niżej), który pomagał ją tworzyć.

Obrazom towarzyszy bardzo szeroka ekspozycja broni palnej oraz białej z XVII, XVIII i XIX wieku, a także reprodukcje zbroi, które robią kolosalne wrażenie.

Broń i uzbrojenie pochodzi z kolekcji Krzysztofa Ledwonia z Częstochowy. Kolekcjoner przywiózł do Dobrzycy szable i pałasze pruskie (XIX w.), napierśnik kirasjerów francuskich (XIX w.), szable polsko-węgierskie, nadziaki i czekany (XVII/XVIII w.), jatagan turecki wytwarzany na Bałkanach (XVIII w.), tarczę madu z rogami antylopy (Indie, XVII-XIX w.) czy łuki retrorefleksyjne (XVII-XVIII w.).

Szyku wernisażowi dodawał Krzysztof Wincenty Banaś w szlacheckim stroju, który zdradził, że udziela lekcji władania np. szablą. I cieszy się to popularnością, coraz większą.

Mistrz pozwolił mi potrzymać w ręku szablę z połowy XVII wieku, pokazał jak się nią operuje. Dodał, że ta właśnie szabla została użyta przez aktora Daniela Olbrychskiego podczas dzielenia urodzinowego tortu.

Takich szabel używali aktorzy Daniel Olbrychski i Tadeusz Łomnicki na planie filmu „Potop”, kiedy toczyli osławiony pojedynek zakończony słowami : Kończ Waść. Wstydu oszczędź!”. Można ją zobaczyć na dobrzyckiej wystawie. Jeśli ktoś myśli, że szabelką łatwo się macha, jest w błędzie.

Krzysztof Ledwoń opowiadał o swoich zbiorach, mówił o tym, że można je oglądać w pałacu w Baranowie a już wkrótce zostaną wyeksponowane w powstającym właśnie muzeum w Częstochowie.

Kolekcjoner broni Krzysztof Ledwoń z Wincentym Krzysztofem Banasiem z szablą u boku

Dodał, że cała zgromadzona broń to oryginały, co najwyżej uzupełnione o elementy, które się ukruszyły, zardzewiały, bądź zostały podgryzione przez korniki.

Zbroja z kolekcji

Wiesław Kaczmarek dyrektor Muzeum Ziemiaństwa

Replikami są, nie wszystkie,  reprodukcje zbroi na wystawie ale wiernie odzwierciedlają one oryginały. Twórca replik też był obecny na wernisażu.

Nie zabrakło też w sobotę muzyki w wykonaniu filharmoników kaliskich: Arkadiusza Hylewskiego i Tomasza Ratajczaka.

Wystawa jest niezwykła. Na planszach można znaleźć informacje o autorach obrazów: Juliuszu i Wojciechu Kossakach, o rodzajach broni o użyciu broni.

Zawdzięczamy to kuratorom wystawy – pracownikom Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy: Szymonowi Balcerowi i Sylwii Malchrzyckiej z którymi współpracowali:  Stanisław Borowiak, Marcin Bocheński, Emilia Kierzkowska oraz Joanna Pankowiak, co podkreślał dyrektor Kaczmarek.

Szymon Balcer – Wiesław Kaczmarek i Sylwia Malchrzycka

Wystawę „Bitew na zawierucha. Artystyczny świat Juliusza i Wojciecha Kossaków” można oglądać w Muzeum Ziemiaństwa do końca lutego 2022 roku.

Już po wyjściu z pałacu spotkała mnie miła niespodzianka. Podszedł do mnie nastolatek, który był w grupie starszych uczestników wernisażu. – Czy pani jest Ireną Kuczyńską? – zapytał. Tak – odpowiedziałam. Uwielbiam pani bloga, czytam wszystko co pani pisze a teraz panią poznałem. Jestem Igor Krawczyński – powiedział młody dżentelmen. A mnie dosłownie wbiło w ziemię. Z wrażenia.

Igor Krawczyński z Dobrzycy – czytelnik bloga www.IrenaKuczynska.pl

I z radości, że moje posty na blogu mogą interesować młodych ludzi. A tu taka niespodzianka. Na Igora zwróciłam uwagę już w Sali Balowej, gdzie odbywała się inauguracja wernisażu i koncert.

A potem po raz drugi, kiedy zadawał ciekawe pytania kolekcjonerowi broni.

Zdjęcia Agnieszka Piasecka, Irena Kuczyńska i  Muzeum Ziemiaństwa

Czytaj też TUTAJ o pobycie Wojciecha Kossaka w stadninie ko ni w Dobrojewie


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska