Tradycyjnie w okresie jesienno – zimowym Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza na wystawę kolekcjonerską – o czym przypomniał, witając gości dyrektor Wiesław Kaczmarek.
Tym razem w niezwykłych przestrzeniach dobrzyckiego pałacu wyeksponowano obrazy Juliusza i Wojciecha Kossaków – ojca i syna, którzy w „poetycki a zarazem realistyczny sposób ilustrują rzeczywistość postromantyczną, tworząc obrazy historyczne, batalistyczne, cudowne wizerunki koni”.
Z bliska można obejrzeć m.in. „Wjazd Jana III Sobieskiego do Wiednia”, „Polowanie na saniach”, „Spotkanie króla Jana III Sobieskiego z cesarzem Leopoldem” czy „Wyjście oddziału płk. Edmunda Taczanowskiego z Pyzdr”, co namalował Juliusz Kossak w 1864 roku. A co jest nam bliskie z racji bliskości Pyzdr i wydarzeń związanych z Powstaniem Styczniowym.
Obrazy mistrzów Kossaków pochodzą z prywatnej kolekcji, o której podczas wernisażu opowiadał Grzegorz Doliński (zdjęcie niżej), który pomagał ją tworzyć.
Obrazom towarzyszy bardzo szeroka ekspozycja broni palnej oraz białej z XVII, XVIII i XIX wieku, a także reprodukcje zbroi, które robią kolosalne wrażenie.
Broń i uzbrojenie pochodzi z kolekcji Krzysztofa Ledwonia z Częstochowy. Kolekcjoner przywiózł do Dobrzycy szable i pałasze pruskie (XIX w.), napierśnik kirasjerów francuskich (XIX w.), szable polsko-węgierskie, nadziaki i czekany (XVII/XVIII w.), jatagan turecki wytwarzany na Bałkanach (XVIII w.), tarczę madu z rogami antylopy (Indie, XVII-XIX w.) czy łuki retrorefleksyjne (XVII-XVIII w.).
Szyku wernisażowi dodawał Krzysztof Wincenty Banaś w szlacheckim stroju, który zdradził, że udziela lekcji władania np. szablą. I cieszy się to popularnością, coraz większą.
Mistrz pozwolił mi potrzymać w ręku szablę z połowy XVII wieku, pokazał jak się nią operuje. Dodał, że ta właśnie szabla została użyta przez aktora Daniela Olbrychskiego podczas dzielenia urodzinowego tortu.
Takich szabel używali aktorzy Daniel Olbrychski i Tadeusz Łomnicki na planie filmu „Potop”, kiedy toczyli osławiony pojedynek zakończony słowami : Kończ Waść. Wstydu oszczędź!”. Można ją zobaczyć na dobrzyckiej wystawie. Jeśli ktoś myśli, że szabelką łatwo się macha, jest w błędzie.
Krzysztof Ledwoń opowiadał o swoich zbiorach, mówił o tym, że można je oglądać w pałacu w Baranowie a już wkrótce zostaną wyeksponowane w powstającym właśnie muzeum w Częstochowie.
Dodał, że cała zgromadzona broń to oryginały, co najwyżej uzupełnione o elementy, które się ukruszyły, zardzewiały, bądź zostały podgryzione przez korniki.
Replikami są, nie wszystkie, reprodukcje zbroi na wystawie ale wiernie odzwierciedlają one oryginały. Twórca replik też był obecny na wernisażu.
Nie zabrakło też w sobotę muzyki w wykonaniu filharmoników kaliskich: Arkadiusza Hylewskiego i Tomasza Ratajczaka.
Wystawa jest niezwykła. Na planszach można znaleźć informacje o autorach obrazów: Juliuszu i Wojciechu Kossakach, o rodzajach broni o użyciu broni.
Zawdzięczamy to kuratorom wystawy – pracownikom Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy: Szymonowi Balcerowi i Sylwii Malchrzyckiej z którymi współpracowali: Stanisław Borowiak, Marcin Bocheński, Emilia Kierzkowska oraz Joanna Pankowiak, co podkreślał dyrektor Kaczmarek.
Wystawę „Bitew na zawierucha. Artystyczny świat Juliusza i Wojciecha Kossaków” można oglądać w Muzeum Ziemiaństwa do końca lutego 2022 roku.
Już po wyjściu z pałacu spotkała mnie miła niespodzianka. Podszedł do mnie nastolatek, który był w grupie starszych uczestników wernisażu. – Czy pani jest Ireną Kuczyńską? – zapytał. Tak – odpowiedziałam. – Uwielbiam pani bloga, czytam wszystko co pani pisze a teraz panią poznałem. Jestem Igor Krawczyński – powiedział młody dżentelmen. A mnie dosłownie wbiło w ziemię. Z wrażenia.
I z radości, że moje posty na blogu mogą interesować młodych ludzi. A tu taka niespodzianka. Na Igora zwróciłam uwagę już w Sali Balowej, gdzie odbywała się inauguracja wernisażu i koncert.
A potem po raz drugi, kiedy zadawał ciekawe pytania kolekcjonerowi broni.
Zdjęcia Agnieszka Piasecka, Irena Kuczyńska i Muzeum Ziemiaństwa
Czytaj też TUTAJ o pobycie Wojciecha Kossaka w stadninie ko ni w Dobrojewie