Jak być szczęśliwym w jesieni życia – czyli II Pleszewski Panel Senioralny

Avatar photoIrena Kuczyńska21 października 20226min
312465835_516862530449142_7328485457487871923_n.jpg
Prawie 200 seniorów uczestniczyło w II Pleszewskim Panelu Senioralnym, który odbywał się w Zajezdni Kultury.

II Pleszewski Panel Senioralny to wykłady, darmowe badania, warsztaty, porady, oferty zagospodarowania czasu wolnego, spotkania z rehabilitantem, psychologiem, kawiarenka i czas na rozmowy ze znajomymi.

Dobrostan, sprawność, profilaktyka

W czwartek przed południem Zajezdnię Kultury  w Pleszewie opanowały osoby w złotym wieku. Podczas wykładów sala widowiskowa była wypełniona po brzegi.

Reprezentowane były wszystkie środowiska zrzeszające osoby w złotym wieku a także osoby niezrzeszone, które z zaproszenia skorzystały. Bo II Pleszewski Panel Senioralny miał ciekawą agendę.

Były wykłady ciekawe i na czasie m.in. jak oszczędzać energię i ciepło, jak zadbać o swój psychiczny dobrostan, jak przedłużyć sprawność, jak rozpoznać objawy udaru mózgu i na czas reagować, jak zapobiegać nowotworom dolnego odcinka przewodu pokarmowego, jak się starać o wsparcie zdrowotne i socjalne.

Badania, ćwiczenia, porady

W drugiej części spotkania korzystano z darmowych badań krwi na poziom cholesterolu i glukozy, badań słuchu, ćwiczeń relaksu czy prostych ćwiczeń na sprawność.

 

Dyżurował mediator rodzinny, pracownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  pokazywał jak wypełniać wnioski. Swoje oferty prezentowały organizacje senioralne i instytucje kultury, było do wzięcia pudełko życia.

Przedstawicielka Pleszewskiej Rady Seniorów Krystyna Jagiołka
Co czwarty pleszewianin ma 60+

Była też okazja do spotkań i rozmów przy kawie, herbacie, ciastach, owocach ze znajomymi, czasem dawno nie widzianymi ale też z burmistrzem, urzędnikami, którzy załatwiają sprawy osób starszych, a tych w M iG Pleszew jest 26 procent. Biorąc pod uwagę tylko osoby po sześćdziesiątce.

Spotkanie było ostatnim punktem Letniej Szkoły Seniora 2022, dofinansowanym ze środków Wieloletniego Programu na rzecz Osób Starszych Aktywni + na lata 2021-2025.

Opuści człowiek domowe pielesze

Jest też inna wartość II Pleszewskiego Panelu Senioralnego – opuszczenie swoich czterech ścian, wyjście do ludzi, spotkanie ze znajomymi. Panie, bo tych była zdecydowana większość, były odświętnie ubrane, uczesane, uśmiechnięte. Także panowie wyglądali na zadowolonych. Czas pomiędzy wykładami, badaniami, poradami, wykorzystywano na picie kawy, degustowanie smakowitych ciast, które serwowały panie radne przedstawicielki klubu Miłośników Pleszewa.


Seniorki z Senioralnego Centrum Wolontariatu, które działa w ramach Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich znów były w akcji.

Jak seniorka z seniorką

Mimo, iż nie należę do żadnej senioralnej grupy, bo „za bardzo nie lubię należeć”, doskonale się czuję w każdej grupie. Wszędzie mam znajomych.Lubię się przysiąść tu i tam. Tak było i w ten czwartek. Spotkałam znajomą z lat dziecinnych, co w  moim przypadku, jest wydarzeniem niezwykłym. Wszak zjawiłam się w Pleszewie jako osoba dorosła.

Tą znajomą była Krystyna Skorwider, która kiedy ja byłam małą dziewczynką, mieszkała w moim Ostrorogu. A jej mąż Franek pracował z moim tatą. Odległe czasy ale dużo fajnych wspomnień mamy z Krystyną. Było o czym rozmawiać. Teraz obie już jesteśmy seniorkami. No i Danka – córka Krysi – trzecia seniorka. Do kolekcji.

Senior to ma klawe życie…

O blaskach i cieniach życia seniora w Pleszewie napiszę oddzielny tekst

 

Czytaj też:Letnia Szkoła Seniora zaprasza na warsztaty i półkolonie


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska