Inteligentne zebry w Pleszewie

Avatar photoIrena Kuczyńska12 maja 20213min
Czoło-1.jpg

W mieście Pleszewie zostaną przebudowane dwa przejścia dla pieszych, jedno przy kościele Najświętszego Zbawiciela  na ul. Wojska Polskiego, drugie na ulicy św. Ducha. Przebudowa przejść powstanie w ramach projektu SMART Pleszew.

Przebudowa dotychczasowych  przejść dla pieszych ma za zadanie zwiększenia bezpieczeństwa oraz komfortu przechodniów podczas przekraczania drogi, zaś  kierowcom pojazdów ma przekazywać natychmiastową informację o pieszym znajdującym się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy.

Ma to zapewnić inteligentny system, który pozwoli na identyfikację pieszych zbliżających się do przejścia. I tak  z obu stron zebry zostaną zainstalowane elementy  mrugające na żółto lub na czerwono, kiedy pieszy będzie się zbliżać.

Nad przejściami pojawią się dodatkowe światła, które wieczorem będą mrugać,  sygnalizując kierowcy, że pieszy zamierza przejść przez jezdnię.

I trzeci sygnalizator, którym będzie mrugający znak informujący kierowców, że zbliża się do pasów, zarezerwowanych dla pieszych.

Takie inteligentne przejścia pojawią się w dwóch miejscach: na  ulicy św. Ducha i na ulicy Wojska Polskiego naprzeciwko wejścia na teren kościoła Najświętszego Zbawiciela. Tam dodatkowo, przed pasami, zostanie zastosowana nawierzchnia antypoślizgowa, skracająca drogę hamowania pojazdów min. o 30%  – powiedział radiu Centrum zastępca burmistrza Pleszewa Andrzej Jędruszek.

Koszt tych inwestycji drogowych przekracza 120 000 złotych, zostanie sfinansowany z programu SMART Pleszew. Wszystko ma być gotowe do końca lipca.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska