Internet połączy potrzebujących z wolontariuszami

Avatar photoIrena Kuczyńska28 listopada 20195min
SOS-Homini-czolo.jpg

Fundacja Animacja w Pleszewie rozpoczyna realizację projektu SOS Homini, który jest skierowany do osób będących w potrzebie oraz do wolontariuszy.

Chodzi o łączenie potrzebujących z osobami, które chcą pomoc świadczyć – mówi prezes Lucyna Roszak.

Konferencja z udziałem Grażyny Kaczmarek – dyrektorki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Justyny Zawiei – dyrektorki Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie, Agaty Siwek z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej odbyła się w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie.
Aplikację SOS Homini czyli „na ratunek człowiekowi” wymyślił i opracował Marcin Górniak ze Stowarzyszenia SOS Homini, który dostrzegł potrzebę uelastycznienia wolontariatu we własnym środowisku. W Międzychodzie aplikację przetestowano.

Do kwietnia aplikacja SOS Homini będzie testowana w Pleszewie i we Wronkach przez Fundację Femina. Aplikację można pobrać i zainstalować w  swoim smartfonie, ale trzeba go mieć.

Lucyna Roszak podkreśla, że dziesięciu osobom potrzebującym pomocy, które zdecydują się na udział w testowaniu aplikacji, Fundacja Animacja wypożyczy telefon z dostępem do internetu lub tablet. Do końca kwietnia, bo tak długo trwa testowanie aplikacji w Pleszewie, internet będzie opłacany.

W aplikacji będą się rejestrować osoby, które z pomocy będą chciały korzystać oraz wolontariusze, którzy pomoc będą świadczyć.  Lucyna Roszak mówi, że potrzebnych jest 30 wolontariuszy, ale przeszkolonych z funkcjonowania aplikacji będzie około 100.  W bazie znajdą się też nazwiska osób, które będą chciały w czasie testowania aplikacji, z pomocy wolontariuszy korzystać.

 

O jaką pomoc chodzi? Lucyna Roszak tłumaczy, że SOS Homini to pomoc w sytuacjach nieprzewidzianych i i nagłych: np. odebranie recepty od lekarza, wykupienie leku, zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa na spacer czy towarzyszenie osobie niepełnosprawnej w czasie gdy rodzina musi wyjść z domu i nie ma z kim jej zostawić.  Może to też być prośba o towarzyszenie osobie samotnej np. w wypiciu herbatki.  Nie jest to wolontariat stały, nie są to usługi opiekuńcze, tylko pomoc w sytuacji awaryjnej – mówi Lucyna Roszak.

Kontakt pomiędzy osobą potrzebującą i wolontariuszem, odbywać się będzie w przestrzeni wirtualnej, właśnie w aplikacji SOS Homini.

Aby aplikację przetestować w Pleszewie, trzeba wyłonić grupę osób potrzebujących pomocy, które chciałyby w projekcie uczestniczyć. Chętnych do korzystania z pomocy zapisuje Emilia Golińska (519 555 974).

Osoby, które chciałyby uczestniczyć w projekcie jako wolontariusze, czyli Ci, którzy zarejestrują się w bazie  i zrealizują prośbę osoby potrzebującej  zapisują się u Mariki Włodarczyk (570 048 678)

Wszystkie osoby, które zaangażują się w testowanie aplikacji SOS Homini przejdą przez weryfikację – zapewnia Lucyna Roszak. Najaktywniejsi wolontariusze otrzymają nagrody i upominki.

Szkolenie dla wolontariuszy dorosłych odbędzie się 6 grudnia o godzinie 14.00 w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich. Szkolenie dla młodzieży wolontariackiej 16 grudnia o godzinie 9.00 w Powiatowej świetlicy dla Dojeżdżających przy ul. św. Ducha.

Projekt Social(i)Makers” (Twórcy społeczni). Lokalny pilot innowacji społecznych, który realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Partnerami projektu są:  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie.

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska