Jest dotacja do renowacji ołtarza św. Antoniego

Irena Kuczyńska3 czerwca 20212min
25 tysięcy złotych na renowację ołtarza bocznego w zabytkowym kościółku otrzymała od Samorządu Województwa Wielkopolskiego parafia św. Floriana w Pleszewie. Są to środki na remonty i konserwacje. W sumie rozdysponowano 1 500 000 zł na ratowanie 72 obiektów.
Dekoracja-Kosciol-Pleszew-2-800.jpg

Wniosków wpłynęło 135 na łączną kwotę 13 000 000 zł. Oferty składały samorządy, osoby prywatne i kościelne osoby prawne. Wśród 72 beneficjentów wsparcia znalazła się parafia św. Floriana w Pleszewie, która wnioskowała o dofinansowanie renowacji bocznego ołtarza w zabytkowym kościółku, który został odnowiony przy wsparciu środków unijnych w roku 2011.

W tym roku staraniem proboszcza ks. kanonika Krzysztofa Guziałka, przy wsparciu parafian, przywrócono blask bocznemu ołtarzowi Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Teraz czas na bliźniaczy ołtarz z wizerunkiem św. Antoniego Padewskiego.

W obu ołtarzach, przebudowanych w XIX wieku zakomponowano starsze elementy z poprzednich ołtarzy. I tak w ołtarzu św. Antoniego, który czeka na renowację znajduje się późnogotycka rzeźba, prawdopodobnie św. Floriana z I ćwierci XVI wieku i wczesnobarokowa figura św. Jadwigi Śląskiej z I ćwierci XVII wieku – pisze w historii kościółka Stanisław Małyszko.

W czasach powojennych ołtarze zostały przemalowane jasną farbą. Teraz trzeba im przywrócić pierwotny wygląd. Dotacja od marszałka na pewno przyśpieszy rewitalizację ołtarza w pleszewskim kościółku, któremu początek dała murowana kaplica z XV wieku.

Zdjęcia z rewitalizacji ołtarza Matki Boskiej Częstochowskiej - z profilu FB św. Floriana

Historia kościółka św. Floriana TUTAJ