Pleszewskie Centrum Medyczne jest jednym z największych odbiorców energii w rejonie. Rocznie zużywa około 1300 energii elektrycznej. Modernizacja szpitalnej infrastruktury elektroenergetycznej jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i ciągłości udzielania świadczeń medycznych.
Ryzyko związane z awarią zasilania jest oceniane jako bardzo realne, gdyż infrastruktura elektroenergetyczna szpitala powstała w latach 80. XX wieku. Inwestycja jest też odpowiedzią na potrzebę kompleksowych rozwiązań energooszczędnych w PCM – tłumaczy starosta pleszewski Maciej Wasielewski.
Prace obejmą przeprowadzenie ekspertyz geologicznych, konstrukcyjnych i elektrycznych, zakup, dostawę, montaż i uruchomienie transformatorów, rozdzielnic elektrycznych i osprzętu, budowę komory transformatorów, agregatów prądotwórczych i rozdzielnic elektrycznych (ok. 200 m2), przystosowanie rozdzielnic do zwiększenia efektywności pracy i rozbudowy instalacji fotowoltaicznej oraz termoizolację dachów w budynkach szpitala, montaż energooszczędnych okien i drzwi oraz wymianę parapetów zewnętrznych, co poprawi efektywność energetyczną.
Łącznie do wymiany przeznaczonych jest aż 1320 sztuk okien, drzwi i parapetów. Wartość inwestycji 5 600 000 zł, z czego 5 000 000 zł to dotacja z funduszu Polski Ład, na co bank wystawi promesę. Na tej podstawie zostanie ogłoszony przetarg.