Jest kasa na przebudowę kamienicy przy Sienkiewicza 35

Irena Kuczyńska21 grudnia 20214min0
Po Nowym Roku ruszy w Pleszewie przebudowa kamienicy przy ul. Sienkiewicza 35 na mieszkania pod wynajem. Przetarg, na modernizację budynku z lat 80. XIX wieku, został rozstrzygnięty. Prace potrwają rok.  Koszt inwestycji przekracza 1 800 000 złotych.
1-4-1.jpg
Kamienicę przekazało miasto aportem Pleszewskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego i to ono szukało zewnętrznych środków na przebudowę domu, która został zbudowany 140 lat temu.
Zakres robót jest bardzo szeroki – wymienić trzeba stropy, dach, wyburzyć wszystkie ściany wewnętrzne, wymienić wszystkie instalacje wewnętrzne, przeprowadzić termomodernizację  budynku, podzielić przestrzeń na 9 lokali mieszkalnych jednopokojowych na parterze i dwu oraz trzypokojowych na piętrze.
Na wykonanie prac wykonawca ma rok. Koszt przebudowy starej kamienicy to 1 846 000 złotych, w tym 700 000 zł stanowią środki zewnętrzne z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i z Funduszu Dopłat.
PTBS zaciąga też kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego  w ramach Programu Społeczne Budownictwo Czynszowe – mówi Artur Stańczyk – prezes PTBS-u. Historia kamienicy przy Sienkiewicza 35 sięga roku 1880, za czasów pruskich i w 20 – leciu międzywojennym były tu mieszkania.
W jednym z nich miał w latach 20. i 30. funkcjonować „dom uciech cielesnych” o czym policja pleszewska dowiadywała się z donosów pisanych przez sąsiadów, co można przeczytać w kronikach policyjnych.
O obyczajowości pleszewian w latach 20. i 30. XX wieku piszę TUTAJ
Po wojnie były tu urzędy i siedziby partii politycznych. Od kilku lat kamienica jest pusta. W ub. roku wyburzono oficynę w podwórzu. W kolejnym etapie  ma tam stanąć kolejny dom na 12 mieszkań czynszowych.