Kalendarz z przeszłością

Avatar photoIrena Kuczyńska16 grudnia 20187min
Kalendarz-czoło.jpg

Pleszew ma kolejny historyczny kalendarz. W roku 2019 do każdego miesiąca przypisano jeden obiekt, który istniał w mieście 100 lat temu.

Wykorzystano do tego stare pleszewskie pocztówki ze zbiorów Muzeum Regionalnego.

Pleszewski kalendarz otwiera pocztówka z pięknym gmachem poczty z ostatniej dekady XIX wieku. Niestety, neogotycką kamienicę w latach PRL-u przebudowano, czego starsi pleszewianie nie mogą przeboleć. Historia poczty zbudowanej w czasach pruskich.

A potem styczeń i pleszewskie „papierki” z opisaną historią, sięgającą roku 1899.

Luty skojarzono z Bankiem Kupieckim, który w rynku  się mieścił  od 1913 wieku.

Przez 31 dni marca królować będzie w kalendarzu młyn parowy  założony na Nerze w 1855 roku przy ulicy  Breslaustrasse. Tak się w czasach pruskich nazywała ul. Sienkiewicza.

Do kwietnia przypisano kamienicę przy ul. Poznańskiej 8, gdzie były dwa sklepy: Stefan Stragierowicz od 1911 roku prowadził sklep rzeźnicki, a obok warsztat szewski  prowadził Marcin Wejchmann. Tragiczna historia życia jednego z synów Wejmannów. Majową kartkę w kalendarzu zdobi elektrownia miejska, którą zbudowano w 1898 roku. 19 grudnia 1898 roku na pleszewskim rynku po raz pierwszy zapłonęły trzy łukowe lampy. Miesiąc później żarówki rozbłysnęły w pleszewskich domach.

Czerwiec należy do pleszewskiego liceum, które wtedy obchodzi 100 urodziny. A gmach przy Poznańskiej 38 zbudowano  107 lat temu.

Lipiec skojarzono z  Bankiem Pożyczkowym przy ul. Kraszewskiego 11 (w czasach pruskich Schulstrasse  czyli Szkolna). Zbudowano go w 1907 roku wg projektu pleszewskiego architekta Janiaka.

Sierpniową kartkę zdobi Szkoła Przysposobienia w Gospodarstwie Domowym Sióstr Służebniczek NP NMP przy ul. Bojanowskiego 1. Parterowy Dom Świętego Antoniego powstał w roku 1907. Piętro dobudowano później.

Na wrześniowej kartce z kalendarza znajdujemy Dom św. Józefa  przy ul. Bojanowskiego 1, w czasach pruskich Adalbertstrasse. Zbudowano go w 1904 roku. Mieścił się tu Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Służebniczek oraz szpital prowadzony przez siostry.

Październik jest powiązany z pleszewskim kupiectwem i Domem Towarowym Tilgner przy ul. Kaliskiej 5. Istniał już w roku 1888.

Listopadowa kartka z kalendarza jest okraszona pocztówką Urzędu Skarbowego, zbudowanego w 1905 roku przy ulicy Lipowej – tak w czasach pruskich nazywała się Aleja Wojska Polskiego.

Do grudnia przypisano kamienicę przy ul. Kaliskiej 2, w której od końca XIX wieku zakład wyrobu dewocjonaliów prowadził Stanisław Bendlewicz. Kamienica ucierpiała w ostatnim dniu II wojny światowej. Historia kamienicy

Kalendarz, który jest powtórką z historii miasta, rozwijającego się też w czasach zaboru pruskiego, można kupić w Muzeum Regionalnym i w księgarni na rynku.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska