Kardiologia pleszewska się rozwija

Avatar photoIrena Kuczyńska17 września 20193min
dr-Wardęga-800.jpg

W Pleszewskim Centrum Medycznym od lipca przeprowadzane są zabiegi ablacji, które ratują życie pacjentom z problemami kardiologicznymi.

W tym celu rozbudowano i doposażono Pracownię elektrofizjologii przy Oddziale Kardiologicznym. Uzyskano też z Narodowego Funduszu Zdrowia kontrakt na przeprowadzenie 7 zabiegów ablacji miesięcznie.

Liczba osób dotkniętych arytmią serca wzrasta. W całym kraju przeprowadza się około 3000 zabiegów ablacji rocznie. W Pleszewskim Centrum Medycznym od lipca przeprowadzono 9 zabiegów Było to możliwe dzięki nowej Pracowni elektrofizjologii przy Oddziale Kardiologicznym.

Koszt urządzenia pracowni z wyposażeniem sięga 3 500 000 złotych, z czego 1 000 000 zł to dotacja celowa z budżetu państwa i 250 000 zł to dotacja z budżetu powiatu. Obecnie w Pleszewie prowadzone są ablacje zaburzeń rytmów nadkomorowych, które są profilaktyką przed ciężkimi zdarzeniami mózgowymi i sercowo – naczyniowymi.

Zabiegi ablacji odbywają się przy współpracy z poznańską kliniką na Długiej – zapewnia ordynator Oddziału Kardiologicznego dr n. med. Tomasz Wardęga.

Prezes PCM Błażej Górczyński podkreślił, że uzyskanie dotacji to zasługa posłów: Tomasza Ławniczaka i Jana Mosińskiego, którzy lobbowali na rzecz Pleszewa w ministerstwie zdrowia.

Przed szpitalną spółką II etap inwestycji: rozbudowa, modernizacja i doposażenie Bloku operacyjnego z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Pleszewski szpital jest jednym z dwóch w Wielkopolsce, w którym pacjenci mają zapewnioną na miejscu kompleksową opiekę kardiologiczną: leczenie inwazyjne ( pracownia hemodynamiki i elektrofizjologii), leczenie zachowawcze ( Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej i Oddział Kardiologiczny), rehabilitację kardiologiczną (Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej) oraz opiekę ambulatoryjną (Poradnia kardiologiczna).


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska