Fatima Jankowska – prezeska, sołtyska, aktywistka z Karmina

Avatar photoIrena Kuczyńska29 marca 20239min
IMG_0835.jpg
Do Karmina trafiła 20 lat temu, jak mówi - za miłością. 12 lat temu stanęła na czele Stowarzyszenia Społeczno Oświatowego, które prowadzi szkołę. Kilka dni temu została sołtyską - Fatima Jankowska - pleszewianka w Karminie.

 

Fatima Jankowska nie potrafi jednoznacznie określić, czy w Karminie jest już „u siebie” czy bardziej się czuje pleszewianką.

Karmin – panorama
Mają ją za swoją

Jednak fakt, że  miejscowi powierzają jej ważne społecznie stanowiska, świadczy o tym, że mają ją tu „za swoją”. Kiedy 12 lat temu wybierano zarząd Stowarzyszenia Społeczno Oświatowego, które miało przejąć od gminy Dobrzyca prowadzenie  Zespołu Szkół Publicznych w Karminie, obecna na zebraniu koleżanka z klasy – wiceburmistrz Dobrzycy Ewa Wasielewska, widząc Fatimę Jankowską  – zasugerowała – „może ty”?

Poszła za ciosem i ruszyły z kopyta

Bałam się, ale nie było chętnych, poszłam za ciosem, gdyby nikt nie zgodził się, mogłoby nie być szkoły a dzieci musiałyby dojeżdżać do okolicznych  placówek – wspomina Fatima Jankowska. I nie jest źle. Kiedy 5 lat temu dyrektorką została Magda Kikowska, „ruszyłyśmy z kopyta” – mówi pani prezes.

Sołtys wsi Karmin – Fatima Jankowska
Nadzoruje i pracuje

Na  bieżąco monitoruje pracę szkoły, zwłaszcza odkąd podjęła tu pracę, częściowo jako pomoc w przedszkolu i częściowo referentka ds. biurowych. Razem z księgową Stowarzyszenia Anitą Błaszczyk, która posiada wiedzę z dziedziny księgowości oświatowej, panie tworzą zgrany tercet.

Zdarzają się premie

Stowarzyszenie, które prowadzi szkołę i przedszkole w Karminie, otrzymuje na każde dziecko 100 procent dotacji ministerialnej. I jakoś dają sobie radę. Trochę stracili nauczyciele, bo w tej szkole nie ma Karty Nauczyciela. Ale – dzięki dobremu gospodarowaniu pieniędzmi, można od czasu do czasu wypłacać nauczycielom premie motywacyjne – podkreśla Fatima Jankowska.

Sołtyska wybrana jednogłośnie

Podczas gdy na funkcję prezeski Stowarzyszenia „nominowała” ją Ewa Wasielewska, sołtyską została wybrana przez wieś jednogłośnie. To był spisek – mówi pani sołtys a oczy jej się śmieją. Byli inni kandydaci, ale kiedy wyraziła zgodę na kandydowanie, wycofali się i udzielili jej poparcia. Przejęła więc pałeczkę po długoletnim sołtysie Kazimierzu Golińskim, który pożegnał się z funkcją podczas uroczystego otwarcia sali wiejskiej, o którą latami zabiegał.

Czytaj też: Doczekali się

Fatima Jankowska z prezentem starosty Macieja Wasielewskiego
Odrodzone KGW

Sołtyska miała swój wkład w reaktywację Koła Gospodyń Wiejskich, do czego ją zainspirował pan Kazimierz. I udało się, na zebranie odrodzonego KGW przyszło 35 mieszkanek Karmina, w tym panie starsze ale też młodsze. Wybrano nową przewodniczącą – Agnieszkę Twardosz, która 3 lata temu zamieszkała w Karminie.

Trzy dzielne panie

Trzy panie – sołtys i szefowa Stowarzyszenia Społeczno Oświatowego Fatima Jankowska, dyrektorka Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Magda Kikowska i Agnieszka Twardosz – szefowa KGW, które przybyły do Karmina za pracą albo za miłością, będą kreować życie lokalnej społeczności. Zamierzają organizować cykliczne spotkania kobiet w nowej sali wiejskiej, kursy samoobrony dla pań, a w najbliższą niedzielę, włączą się w organizowany przez Radę Rodziców Kiermasz  Wielkanocny przy kościele. Planują organizację Dnia Rodziny, co oczywiście zrobią razem.

Dyrektorka Magda Kikowska z uczniami
Kontakt przez Facebooka

Pani sołtys zamierza z mieszkańcami wioski, a jest ich 423, kontaktować się za pomocą konta na Fb. Do swojego, rozpoznawalnego konta, dodała – Sołtys Karmina TUTAJ i zamieszcza tam ogłoszenia, podziękowania, zaproszenia jak to o Wielkanocnym Kiermaszu.

Na pewno nakazy podatkowe rozniesie tradycyjnie, tak jak przez 20 lat to robił jej poprzednik.

Przybywa dzieci

Podczas gdy jest sołtyską jednej wsi, jako szefowa Stowarzyszenia, ma kontakt z mieszkańcami kilku wiosek. Do szkoły i przedszkola w Karminie uczęszczają dzieci także z Karminka, Nowego Karmina, Karmińca, Gustawowa i Trzebowej. Jest też jeden chłopiec z Czarnuszki. Dyrektorka ZSP Magda Kikowska cieszy się, bo w szkole przybywa dzieci. Starsi uczą się w budynku z czerwonej cegły, który zbudowano jeszcze w czasach pruskich. Najmłodsze klasy i przedszkolaki mają zajęcia w budynku, który gmina pozyskała od parafii.

Uczniowie SP w Karminie na tle budynków szkolnych
Nauczyciele chętni do pracy

Jest trochę ciasno, dyrektorka zamierza zabiegać u władz Miasta i Gminy Dobrzyca o rozbudowę szkoły o dwie sale dydaktyczne. Teraz, najmniej liczna – czteroosobowa klasa, uczy się w bibliotece. W sumie w szkole jest 53 uczniów, w przedszkolu 45. Pracuje tu 18 nauczycieli, w tym są dojeżdżający np. logopeda, pedagog, germanista, chemik. Pomimo całkowitego odcięcia od karty nauczyciela i funduszy socjalnych oraz zwiększonego pensum, nauczyciele przyjeżdżają zadowoleni i chętni do pracy – podkreśla dyrektorka Magda Kikowska.

Szuka dodatkowych pieniędzy

Warto przypomnieć, że w szkole prowadzonej przez Stowarzyszenie, gmina dba o  budynki, pozostałe koszty, czyli pensje nauczycieli i pracowników, opłaty za prąd, gaz, ogrzewanie, pomoce naukowe są po stronie Stowarzyszenia. Dyrektorka podkreśla, że w klasach szkolnych i przedszkolnych są monitory interaktywne. Wciąż szuka też pieniędzy z projektów dodatkowych. I tak BGK wyposażył salę sensoryczną w przedszkolu zaś Orlen gabinet fizyczno – chemiczny.

Jest fajnie

Obie panie – sołtyska – prezeska, która pracuje w szkole oraz dyrektorka szkoły, zgodnie podkreślają, że w szkole panuje rodzinna atmosfera, „fajne są dzieci, fajni rodzice no i gmina też”.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska