Kawiarnia w kinie Hel? Jest pomysł!

Irena Kuczyńska6 marca 20213min
W holu kina "Hel" w Pleszewie powstanie kawiarnia z widokiem na zieleń przy gmachu pleszewskiego liceum.
Kino-Hel-kiedys-Hotel-i-restauracja-Wiktoria-800.jpg

W tegorocznym budżecie zarezerwowano pieniądze na projekt. Kawiarnia  to częściowy powrót do źródeł. 100 lat temu, w budynku przy ul. Poznańskiej 36, był hotel “Victoria”, oczywiście z restauracją.

Bursa Bractwa Kurkowego

Historia kamienicy, albo jak kto woli oficyny, w której po wojnie ulokowano kino “Hel” a potem też zasadniczą szkołę zawodową, sięga czasów pruskich. Zbudowano ją na początku XX wieku jako bursę Bractwa Kurkowego. Na starej pocztówce zamieszczonej w “Wędrówkach po dawnym Pleszewie” widać sporych rozmiarów budynek dawnej strzelnicy – obecnie sali projektowej kina “Hel”.

Hotel z restauracją

Z innej pocztówki, z 1910 roku, będącej raczej reklamą, wynika, że była tu siedziba hotelu “Victoria”, oczywiście z salą restauracyjną i balową. Jego właścicielem był niejaki L. Czarnecki. Po wojnie miasto zagospodarowało budynek pod kino a drugą część pod szkołę.

Kino i … kawiarnia

Kino jest ciągle modernizowane i standardem nie odbiega od tych w dużych miastach. Zarządza nim Dom Kultury. Na czwartkowym live burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak zdradził, że w kinie powstanie kawiarnia, czynna nie tylko przed czy po seansach. Poprowadzi ją przedsiębiorca, wyłoniony w przetargu. Przestrzeń lokalu powstanie kosztem holu i toalet, które zostaną przeniesione w miejsce gdzie była kasa i biuro.

Rodzi się projekt

Projekt, który się właśnie rodzi, przewiduje ustawienie przeszklonej ściany od strony liceum. W tym roku projekt, w przyszłym roku będzie kawiarnia – zapowiada burmistrz Arkadiusz Ptak.

Stare pocztówki z albumu “Wędrówki po dawnym Pleszewie”