Civitas Plessov po raz pierwszy 2 października 1283 roku

Irena Kuczyńska4 października 20207min
2 października miasto Pleszew obchodzi swoje urodziny. Tego dnia Roku Pańskiego 1283  po raz pierwszy w dokumencie sądowym zostało wspomniane "civitas Plessov" czyli "miasto Pleszew". To książę wielkopolski Przemysł II objął Pleszew jurysdykcją sądu kaliskiego.
Król-Przemysł-II.jpg

 

Od 2 października 1283 roku pleszewianie liczą historię swego miasta, które na pewno jest starsze, jako że dokument, który przetrwał,  świadczy o tym, że już w czasach Przemysła II Pleszew civitas Plessov był.  Pierwsze huczne urodziny Pleszewa obchodzono w roku 1983. Wtedy na pleszewskim Rynku ustawiono obelisk upamiętniający osoby dla miasta Pleszewa zasłużone.

Wśród  nich jest książę Przemysł II z dynastii Piastów, książę poznański, wielkopolski, krakowski, król Polski w latach 1295 –  1296. Od niego rozpoczęło się jednoczenie państwa polskiego po rozbiciu dzielnicowym, sfinalizowane przez Władysława Łokietka. Przemysł II ma  w Pleszewie na Osiedlu Królewskim swoją ulicę. Na obelisku jego imienia nie ma – szkoda!

738 – letnia historia miasta Pleszewa miała swoje wzloty i upadki. I jest powiązana także z innymi królami, m.in. z Janem Olbrachtem, który nadał mu przywilej organizowania w mieście dwóch w roku jarmarków, Zygmuntem Starym, który zaaprobował Fundację zezwalającą na budowę i funkcjonowanie kościoła św. Ducha (więcej TUTAJ) 
Stanisławem Augustem Poniatowskim, który dał Ludwice Gorzeńskiej zielone światło na osiedlanie protestantów w wyludnionym przez zarazy Pleszewie. Ale najważniejszy jest Przemysł II, bo to on potwierdził, że Pleszew miastem jest.
Wizerunki Przemysła II można odnaleźć w Muzeum Regionalnym Ziemi Pyzdrskiej, które zwiedzali pleszewscy seniorzy. Relacja TUTAJ
a także w muzeum Brama Poznania w Poznaniu, które zwiedzali seniorzy z Gołuchowa