Inwestujcie w siebie, szukajcie swojej drogi – Konferencja Ekonomiczna w Pleszewie

Avatar photoIrena Kuczyńska29 września 202310min
czoloo.jpg
Wykład dra Wojciecha Świdra wykładowcy  Akademii Ekonomicznej w Poznaniu  był hitem Konferencji Ekonomicznej, którą dla uczniów trzech szkół średnich zorganizowały nauczycielki podstaw przedsiębiorczości.

 

Konferencja Ekonomiczna to także możliwość podzielenia się własnymi doświadczeniami z zakresu przedsiębiorczości.  Zorganizowały  ją nauczycielki trzech szkół – Beata Szymura i Bernadeta Raś z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego, Izabela Werner z Liceum im. St. Staszica i Magdalena Wiatrowska z Zespołu Szkół Technicznych.. Doświadczone nauczycielki wiedzą, że teoria bez praktyki w głowie nie zostaje.

Zostań ekonomistą

W środę sala Zajezdni Kultury wypełniła się młodymi ludźmi. Najpierw młodzi opowiadali o swoich doświadczeniach z  biznesem. Dwie uczennice „Staszka” Klaudia Stawik i Patrycja Andersz – uczestniczki II etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Zostań ekonomistą” na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu opowiedziały o swoim projekcie. Na konkurs napisały esej „Młodzi ludzie na rynku w opinii uczniów szkół średnich” i prezentowały go jurorom. Uzyskały wyróżnienia oraz indeksy na studia na kierunkach – ekonomia lub rachunkowość i finanse.

Klaudia Stawik i Patrycja Andersz
Ich pierwsza firma
Jagoda Grad i Jakub Pawłowski z Zespołu Szkół Technicznych zrelacjonowali m.in. udział w projekcie  „Moja pierwsza firma”. Od listopada do maja raz w miesiącu uczestniczyli w zajęciach, na których zdobywali wiedzę z zakresu badań rynku, rozpoznawania potrzeb rynku , obsługi programów graficznych oraz źródeł finansowania. Mieli okazje spotkać się z przedsiębiorcami, którzy przekazali im wiedzę z zakresu prowadzenia przedsiębiorstwa. Jagoda Grad i Julia Wysocka  z ZST zdobyły wyróżnienia za swoje projekty i w nagrodę otrzymały „jeden dzień z przedsiębiorcą”.
Jagoda Grad i Jakub Pawłowski
Green Tote
Ewa Szumczyk i Antoni Zdunek z NLO opowiedzieli o  miniprzedsiębiorstwie edukacyjnym, działającym na terenie szkoły. Działalność biznesową młodzieży można obserwować na profilu Green Tote. Produkowali kartki świąteczne, torby, sprzedawali to wszystko, czasem z promocją, na końcu dzielili zyski – jak w prawdziwej spółce.
Ewa Szumczyk i Antoni Zdunek
Branżowe Symulacje Biznesowe
W tym roku szkolnym idą dalej – w ramach projektu Branżowe Symulacje Biznesowe a tam będą ćwiczyć zarządzanie firmą  w formie oprogramowania komputerowego stworzonego przez firmę Revas – będącą ogólnopolskim edukatorem szkół w zakresie biznesu i zarządzania –  tłumaczy Beata Szymura.
Compact Lab dla młodych
Zaproszony na konferencję burmistrz Arkadiusz Ptak wyraził uznanie dla młodych i powiedział, że na razie wspierają ich szkoły ale zanim skończą studia, w Pleszewie zostanie wybudowany Compact Lab a w nim Inkubator Przedsiębiorczości, gdzie znajdą warunki do rozwijania własnych firm i miejsce do pracy zdalnej.  To będzie miejsce dla Was, Wy dajecie pomysł – my lokum – podkreślał. Dodał, że skraca się dystans pomiędzy Pleszewem a np. Poznaniem, do którego pociąg jedzie 55 minut. A połączeń jest ze stolicą Wielkopolski 25 na dobę.
Inwestować w siebie
Hitem konferencji okazał się wykład a właściwie prezentacja dra Wojciecha Świdra z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na temat

„Jak zacząć inwestować od małych form”. O trudnych sprawach mówił prosto – podkreślał, że najlepszą inwestycją jest ta w siebie. Doradzał wykorzystywanie swojego czasu, bo tego w  młodości ma się najwięcej, na rozwój zainteresowań, próbowanie różnych rzeczy, szukanie i budowanie swojej kariery i marki – powolutku np. w  mediach społecznościowych.

Zarządzać czasem

Będąc przy mediach społecznościowych zwracał uwagę na zarządzanie swoim czasem a dokładnie – uczeniu się tego, żeby przez cały dzień nie tkwić z głową w smartfonie. Nie zabrakło oczywiście informacji o inwestowaniu kasy, ” żeby pieniądz robił pieniądz”.

Znaleziony w sieci
Foto NLO

Konferencja na pewno była udana, prelegent ciekawie przekazywał informacje, które na pewno zmusiły do refleksji niejednego nastolatka. Zwłaszcza, że Wojciech Świder nawiązywał do swoich życiowych doświadczeń, co było ciekawe. Młodzi słuchali jak zaczarowani. Na pewno niejeden uczestnik konferencji zajrzy na profil prelegenta TUTAJ To tam Beata Szymura znalazła dra Wojciecha Świdra. A on – popularny wykładowca poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, do Pleszewa przyjechał.

Swoje wystąpienie do młodzieży zakończył apelem : inwestujcie w siebie! Ta inwestycja na pewno Wam nie przepadnie – lokata w banku jest mało opłacalna – inflacja jest większa niż oprocentowanie.

 

Dr Wojciech Świder i Beata Szymura
Compact Lab Pleszew – wizualizacja

Compact Lab Pleszew


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska