Król Kazimierz w nocy

Avatar photoIrena Kuczyńska18 maja 20183min
Kazimierz-Wielki-i-Chocz-czoło.jpg

Król Kazimierz Wielki – będzie głównym bohaterem Nocy Muzeów w Muzeum Regionalnym w Pleszewie.

W sobotę o godzinie 19.00 zostanie otwarta wystawa numizmatycznych pamiątek związanych z ostatnim królem z dynastii Piastów.

W Choczu  od kilku lat kultywowana jest pamięć o królu, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Jedną z takich budowli miał być „zameczek” pobudowany właśnie w Choczu – na trasie pomiędzy Kaliszem i Pyzdrami.

 Kolegiata w Choczu w roku 1915 - foto Muzeum Regionalne w Pleszewie. Z prawej pomnik św. Jana usunięty przez hitlerowców w czasie II wojny światowej

W XVII wieku na fundamentach owej królewskiej budowli, zaczęto budować kolegiatę, która aktualnie jest remontowana. Król Kazimierz Wielki jest w Choczu postacią chętnie i często przypominaną i upamiętnianą.

Drewniany pomnik króla – więcej w tym linku:http://www.rc.fm/polityczne/pleszew-chocz-kazimierz-wielki-ale-z

Chocz Przystąpił do Stowarzyszenia Miast Kazimierzowskich w Kowalu, na rynku głównym ustawiono drewniany pomnik władcy, miasto organizuje Bieg Kazimierza Wielkiego a teraz zaprosiło kolekcjonera Jarosława Janczewskiego do udostępnienia kolekcji numizmatów związanych z Kazimierzem Wielkim – Muzeum Regionalnemu w Pleszewie.

Wernisaż, z udziałem mieszkańców Chocza, w sobotę o 19.00, uświetni występ orkiestry dętej z Chocza pod batutą Włodzimierza Mrozińskiego.

Zainteresowanych powiązaniami króla Kazimierza Wielkiego z Choczem zachęcam do przeczytania artykułu: https://irenakuczynska.pl/kazimierz-wielki-niewielkim-choczu-mogl-byc-a-pewno-zostawil-swoje-slady/

Źródło: http://www.rc.fm/kulturalne/pleszew-krol-kazimierz-w-nocy.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska