Krwiodawcy w Pleszewie oddali prawie 60. litrów krwi

Irena Kuczyńska14 czerwca 20223min
59. litrów krwi oddali w niedzielę krwiodawcy w Pleszewie podczas kolejnej zbiórki zorganizowanej przez Pleszewski Klub Krwiodawców. Wśród nich było 14 osób, które oddawały krew po raz pierwszy
285162068_7451652121576672_8680816159374762874_n-1.jpg

 

Akcja odbywała się w Zajezdnia Kultury w Pleszewie. Krwiodawcy stawili się licznie. Krew oddać przyszło 150 osób,  do oddania krwi zakwalifikowano 129 osób.

Krwiodawcy w kolejce przed Zajezdnią Kultury
W kolejce do oddania krwi
Zdrowy jak rydz

Stało się tak dlatego, że nie od każdego można krew pobrać. Potencjalni krwiodawcy to osoby zupełnie zdrowe tzn. bez problemów z ciśnieniem, z poziomem hemoglobiny. Osoba oddająca krew nie może mieć tego dnia  podwyższonej temperatury, suchego kaszlu, płytkiego oddechu, nie powinna odczuwać bólu mięśni czy nawet bólu gardła. Ale nie tylko to: potencjalny krwiodawca powinien ważyć ponad 50 kg, w ciągu 6 ostatnich miesięcy nie powinien mieć wykonywanych zabiegów operacyjnych, tatuażu a nawet przebicia uszu.

Pleszewianie oddają krew
Róże dla pań

Krwiodawcy, nie powinni też w czasie poprzedzającym akcję, przebywać za granicą, czy mieć kontaktu z osobą chorą na Covid-19.

Wśród 129. osób, które spełniały warunki, określone przepisami, było 14 debiutantów. Młodzi krwiodawcy przyszli, zachęceni przez znajomych, przyjaciół, czy rodziców, którzy krew oddają. Każda pani opuszczała Zajezdnię Kultury z różą.

Panie z różami
Kolejna akcja z grillem

Prezes Pleszewskiego Klubu Krwiodawców Janusz Kasprzak już zaprasza na kolejne oddawanie krwi.  Akcja odbędzie się w sierpniu. Obiecuje grilla. I co istotne, przypomina, że wakacje to czas, kiedy krwi zwykle potrzeba więcej. Dlatego, kto może, powinien się nią dzielić.

Krwiodawcy w Pleszewie
Akcja oddawania krwi
Akcja oddawania Krwi w Pleszewie

Foto Pleszewski Klub Krwiodawców