Krynoliny i kontusze w Muzeum Ziemiaństwa

Avatar photoIrena Kuczyńska25 kwietnia 20214min
plakat4.2czolo.png

W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy jest gotowa nowa wystawa czasowa zatytułowana „Moda w ziemiańskim świecie”. Będzie można ją zwiedzać po zniesieniu przez rząd obostrzeń epidemiologicznych.

Wystawa jest kolejnym elementem serii wystaw czasowych, tematycznie związanych z ziemiańskim stylem życia, obyczajowością i spuścizną kulturalną.

Ekspozycja osnuta jest wokół trzech zasadniczych tematów. Pierwszy z nich to moda męska począwszy od kontuszy używanych wyłącznie w czasie uroczystości prywatnych i patriotycznych, przez stroje wizytowe i codzienne, czyli fraki, surduty, żakiety ze zmianami dyktowanymi modą.

Drugi temat to moda kobieca, a więc krynoliny z I poł. XIX wieku, turniory z II połowy XIX w, aż po modę okresu belle époque i tzw. drugiego empiru z ostatnich lat przed I wojną światową, w tym przykłady strojów balowych, wizytowych, spacerowych oraz akcesoria: wachlarze, rękawiczki, parasolki, torebki, biżuteria, grzebienie…

Trzeci krąg tematyczny to ubiory codzienne i dziecięce oraz … liberie służby. Ciekawostką są stroje dziecięce, zwykle ściśle wzorowane na strojach dla dorosłych.

Wystawa prezentowana jest w trzech reprezentacyjnych salach parteru (dawnej jadalni, antykamery i salonu), których dekoracje ścienne – znakomicie zachowane polichromie ścienne z przełomu XVIII i XIX w. stanowią doskonałe tło dla eksponatów pomagając wprowadzić widza w atmosferę epoki i klimat życia w rezydencjach arystokracji i zamożnego ziemiaństwa w XIX stuleciu.

Ekspozycję tworzą m.in. wielkoformatowe reprodukcje fotografii i odpowiednio dobrane cytaty z pamiętników i literatury z epoki, stanowiące lejtmotywy poszczególnych jej fragmentów.

Powstała w oparciu o zbiory m.in. Muzeów Narodowych w Krakowie i Poznaniu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Krakowa, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska