Książka o historii kolejki wąskotorowej – Pleszew – Krotoszyn

Avatar photoIrena Kuczyńska17 grudnia 20234min
411741346_809924570936879_7938334753298783799_n-2-1.jpg
Pleszew ma nową historyczną książkę. Jest to "Ocalone dziedzictwo - dzieje pleszewskiej kolei wąskotorowej" autorstwa Macieja Kowalczyka. Na promocji, w Muzeum Regionalnym, zjawili się kolejarze, regionaliści i liczni fani ciuchci.

 

Książka liczy 120 stron, jest bogato ilustrowana historycznymi zdjęciami, także z prywatnych archiwów pleszewskich kolejarzy lub ich potomków. Posiada twardą oprawę i nadaje się na prezent pod choinkę.Można ją kupić za 50 zł w Muzeum Regionalnym w Pleszewie – osobiście i przez internet.

 

100 lat kolejki

Książka zawiera wiele ciekawych informacji począwszy od planów budowy kolejki w końcówce XIX wieku, skończywszy na likwidacji przewozów w roku 2001. Ostatni rozdział, autor – Maciej Kowalczyk, poświęca „ocalonemu dziedzictwu” czyli rewitalizacji terenów pokolejowych, gdzie funkcjonuje biblioteka, Zajezdnia Kultury i SKPL która uruchomiła przejazdy do stacji PKP w Kowalewie.

Ciekawostki

W książce autor odwołuje się do artykułów z lokalnej prasy, portali internetowych, wypowiedzi kolejarzy. Jest więc ona bardzo swojska. Podczas promocji autor podkreślał ciekawostki. Próbował obalić, funkcjonujące w świadomości pleszewian przeświadczenie, że to Jules Jouanne – właściciel majątku Malinie, nie dopuścił do budowy linii kolejowej przez miasto Pleszew, tylko  4 km dalej.

Kolejarze i fani ciuchci

Na promocję  przyszli do muzeum  pleszewscy kolejarze, maszyniści, kasjerki ale też liczni fani kolejki. Najmłodszy, 5 – letni Szymonek,  wystąpił w czapce kolejarskiej maszynisty Antoniego Mocha. Promocja była okazją do odnowienia więzi między kolejarzami i przypomnieniem, że Pleszew był miastem kolejarzy – na stacji w latach 70. pracowało ponad 130 osób.

Książka o historii kolejki cieszy zarówno dyrektora muzeum Adama Staszaka jak i dyrektora Zajezdni Przemysława Marciniaka
Książka o historii kolejki ucieszyła kolejarzy

 

Więcej artykułów i podcastów poświęconych pleszewskiej kolejce: WĄSKI TOR

Zdjęcia z wydarzenia – Muzeum Regionalne w Pleszewie i Roman Kazimierz Urbaniak

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska