Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie podsumowało działalność w roku 2022. Kurkowie świętowali jubileusz 355 - lecia swojego bractwa i 100 - lecie Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP
Był to czas spisywania historii, poszukiwań, kompletowania zdjęć i dokumentów, obrazów ale też dumy z przeszłości i z teraźniejszych działań stowarzyszenia Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie – powiedział radiu Centrum Łukasz Cichy – kwatermistrz KBS.
355 lat historii bractwa
Krotoszyńskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie powstało dzięki dziedziczce Katarzynie Rozdrażewskiej. To ona wystawiła dokument, który zatwierdził król Jan Kazimierz 19 lutego 1667 r.
Od tego dnia liczony jest wiek bractwa, które pod różnymi nazwami, funkcjonowało do 1939 roku. W 1951 roku władze PRL-u bractwa zlikwidowały, majątek krotoszyńskich kurków przejęła Liga Przyjaciół Żołnierza, przekształcona w Ligę Obrony Kraju. W 1994 roku działalność bractwa reaktywowano, rok później kurkowie odzyskali majątek, w tym strzelnicę. Historię bractwa bada Łukasz Cichy – pisze na ten temat pracę magisterską. Jak mówi – liczy ona już 150 stron.
Panie i panowie
W roku jubileuszu 355 – lecia Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie liczy 33 członków w tym 3. honorowych. Kurkami są 3 kobiety – w tym Bożena Dobras – członkini bractwa od 1994 roku i niedawno przyjęte Iwona Szuwalska i Anna Cicha – żona Łukasza. Bożena Dobros była żoną Ireneusza Dobrasa, który odszedł podczas obchodów 100 – lecia Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w Poznaniu, gdzie reprezentował krotoszyńską brać kurkową.
Strzelali w Pleszewie i w Dobrzycy
Krotoszyńscy bracia kurkowi są bardzo aktywni – w 2022 roku uczestniczyli w 35. turniejach, piknikach, intronizacjach, 18 wydarzeń organizowali bądź współorganizowali, w 16. uroczystościach brali udział. Wśród nich była kwesta na rzecz renowacji grobów powstańców wielkopolskich, uczestnictwo w obchodach 150 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Krotoszynie, w Krotonaliach, spotkaniu z
b iskupem kaliskim. W listopadzie byli w Pleszewie, gdzie uczestniczyli w strzelaniu o trofeum Złoty Miecz. W Dobrzycy brali udział w intronizacji Króla Kurkowego i w turnieju o klejnot przechodni generała Augustyna Gorzeńskiego.
Król Roku Jubileuszowego
Królem Kurkowym jubileuszowego roku 2022 został w Krotoszynie Maciej Błażejewski, Marszałkiem – Stefan Michalski, Mistrzem – Maciej Błażejewski, I wice mistrzem Tomasz Ratajczak, II wicemistrzem Bartosz Marciszewski. Intronizacja odbyła się 17 lipca a tydzień później Bal Królewski.
O kurkach można przeczytać…
Historię Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie można znaleźć w Wikipedii Natomiast o tym, co się dzieje tu i teraz, kurkowie piszą na portalu społecznościowym TUTAJ.
Ciekawe
W 1922 r. w Poznaniu powstało Zjednoczenie Bractw Strzeleckich Zachodnich Ziem Polski przekształcone w 1925 r. w Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP i taką nazwę nosi do dzisiaj, oczywiście z przerwą 1939-1990, kiedy to działalność bractw była mocno ograniczona lub zakazana.
Bractwa, mimo że stowarzyszyły się w Zjednoczeniu KBS RP, nie miały jednolitego schematu, co widać chociażby bo różnorakich mundurach. Tak samo nie miały żadnego systemu odsyłania do archiwów, stąd jest to często poszukiwanie igły w stogu siana.
Prezes pewnego bractwa mówił, że zazdrości nam protokolarzy z XVIII w., ja zaś jemu zazdrościłem protokolarzy z XIX w. Wszystko jest dziełem przypadku i często nie w każdym bractwie zachowały się pamiątki i informacje z tego samego okresu – pisze historyk KBS w Krotoszynie Łukasz Cichy.