Powiat pleszewski stara się o 42 000 zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na zakup 1200 kuropatw, które mają być jesienią wypuszczone w dziesięciu obwodach łowieckich.
Hodowla kuropatw
Chodzi o odnowienie populacji ptaków, które w zastraszającym tempie znikają z pól i lasów – powiedział radiu Centrum Piotr Fabisz – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w pleszewskim starostwie.
Ubywa nie tylko kuropatw, ale i zajęcy oraz innych, drobnych zwierząt, które padają łupem intensywnie rozmnażających się lisów. Nie sprzyjają im też coraz większe pola, pozbawione miedz, zagajników, gdzie mogą budować gniazda i kryć się przed drapieżnikami.
Z lisami powiat pleszewski walczy od 22 lat, dzięki czemu udało się zmniejszyć populację drapieżnika z 10 do 5 sztuk, a do utrzymania równowagi w przyrodzie wystarczą 3 lisy na 1000 ha.
Więcej https://www.powiatpleszewski.pl/?m=aktualnosc&sm=3479#.Wo1sLHwiHIU
Kuropatwom grozi wyginięcie, dlatego powiat chce 1200 ptaków wypuścić jesienią na pola i lasy. Jeden ptak jesienią kosztuje 35 zł, ale trzeba mu pomóc przetrwać zimę, budując ostoje czy dokarmiając je. Co będzie zadaniem dla 10 kół łowieckich, działających na terenie powiatu.
Stacja Badawcza Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu
Piotr Fabisz zapewnia, że do kuropatw w Wielkopolsce myśliwi nie mogą strzelać. „Nie będzie tak, że my wypuszczamy, a oni strzelają” – uspokaja naczelnik.
120 lisów odstrzelono w III Łowach na Lisa Powiatu Pleszewskiego Źródło http://www.rc.fm/news/pleszew-kuropatwa-w-lisa.html