Laboratoria Przyszłości w pleszewskich szkołach

Irena Kuczyńska21 stycznia 20227min
budowa-drukarki-3D.jpg
Do sześciu szkół w Mieście i Gminie Pleszew trafi sprzęt z projektu  Ministerstwa Edukacji i Nauki  Laboratoria Przyszłości wartości 751 200 zł. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół artystycznych.

Drukarki 3D z oprogramowaniem, roboty LEGO SPIKE, wizualizery, okulary Gogle Class VR z oprogramowaniem, kamery cyfrowe, aparaty mają uatrakcyjnić zajęcia szkolne i pozalekcyjne, rozwijając kompetencje uczniów i zainteresowania.

Sprzęt szkoły wybierały z katalogu, który zawiera wyposażenie podstawowe dla wszystkich szkół oraz sprzęt dodatkowy dobierany swobodnie przez szkoły. Wysokość dotacji na wyposażenie Laboratoriów Przyszłości zależy od liczby uczniów w szkole.

W Pleszewie najwięcej – 212 700 zł otrzymał Zespół Szkół Publicznych nr 3 i za te pieniądze mógł wybrać sobie sprzęt. ZSP nr 2 otrzymał 174 900 zł, ZSP nr 1 – 145 500 zł, szkoły w Lenartowicach i Taczanowie Drugim dostały po 60 000 zł.

Szkolne Centrum Innowacji w Kowalewie

ZSP w Kowalewie otrzymał 98 100 zł i za tę kwotę zakupiono: okulary Gogle Claas VR wraz z oprogramowaniem, które są zarządzane i kontrolowane przez portal nauczyciela, a przebieg lekcji jest wyświetlany jednocześnie dla wszystkich uczniów,  cztery drukarki wraz z laptopami oraz oprogramowaniem do druku 3D i filamentami, osiem robotów LEGO SPIKE, sześć wizualizerów  z możliwością podłączenia do mikroskopu i  zestaw mikrokontrolerów arduino duży BOX, dzięki którym można np. sterować różnymi urządzeniami.

Sprzęt trafi do Szkolnego Centrum Innowacji, gdzie pod okiem innowacyjnej nauczycielki matematyki Teresy Zielińskiej, uczniowie od dawna posługują się drukarką 3D,  sami zbudowali drukarkę 3D, budują domy pasywne, samochody solarne, zbudowali drona.

To absolwent kowalewskiej szkoły Kamil Kaliński wydrukował renifery, które w okresie Bożego Narodzenia stały w Rynku w Pleszewie.

Renifery wydrukowane przez Kamila Kalińskiego

W kowalewskiej szkole sprzęt z Laboratorium Przyszłości będzie używany przez wszystkich nauczycieli, nie tylko w SKI.

Drukarka 3 D zbudowana w Szkolnym Centrum Innowacji w ZSP w Kowalewie
Teresa Zielińska i jej uczniowie w SCI

Co można przeczytać w internecie:TUTAJ 

Czytaj też: Droga na Florydę wiodła przez geogebrę

Szkoła w Taczanowie  Drugim otrzyma sprzęt wartości 60 000 zł, gdzie będzie m.in. drukarka 3D z oprogramowaniem i akcesoriami, roboty PHOTON EDU, klocki do samodzielnej konstrukcji, maty edukacyjne, aparat cyfrowy z kamerką – wymienia dyrektor Iwona Korniluk.

Zespół Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim

Celem projektu jest m.in. kształtowanie i rozwijanie umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, pracy zespołowej, stosowania technologii informacyjno – komunikacyjnych – czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Szkoły niepubliczne, a tych w powiecie pleszewskim jest osiem, mają szansę na Laboratoria w kolejnym rozdaniu.