Latarnicy Polski Cyfrowej w Pleszewie

Avatar photoIrena Kuczyńska29 stycznia 20206min
seniorzy-2222.jpg

Pleszew przystąpił do realizacji projektu  „Latarnicy2020.pl”. 120 seniorów skorzysta ze szkoleń w zakresie bezpiecznego poruszania  się w przestrzeni wirtualnej.

Jak płacić telefonem, jak stworzyć konto zaufane w Internecie, jak bezpiecznie kupować i sprzedawać przez Internet, jak korzystać z aplikacji użytkowych, a nawet jak założyć sobie pocztę elektroniczną w komputerze i w telefonie – tego wszystkiego mogą się dowiedzieć pleszewscy seniorzy na bezpłatnych zajęciach organizowanych przez UMiG Pleszew. Zajęcia już ruszyły, ale jest jeszcze 60 wolnych miejsc.

Fundamenty merytoryczne działań zostały wypracowane w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji w latach 2011-2015 pod hasłem: POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS [PCRS]. Projekt jest realizowany na terenie 7 województw: opolskiego, podkarpackiego, łódzkiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego,lubuskiego, wielkopolskiego.Projekt pt. „Latarnicy2020.pl” stanowi inicjatywę na rzecz edukacji cyfrowej osób w wieku 44-64 lata oraz powyżej 65 roku życia, którzy stanowią największą w naszym kraju grupę wykluczonych cyfrowo.

Projekt pt. „Latarnicy2020.pl” stanowi inicjatywę na rzecz edukacji cyfrowej osób w wieku 44-64 lata oraz powyżej 65 roku życia, którzy stanowią największą w naszym kraju grupę wykluczonych cyfrowo.  A Pleszew włączył się w jego realizację za sprawą burmistrza Arkadiusza Ptaka i ma przeciwdziałać wykluczeniu internetowemu osób starszych.

Takim Latarnikiem 2020.pl na Pleszew jest Marcin Konieczny z biura prasowego UMiG Pleszew. Został on przeszkolony w zakresie metody „odwróconej klasy” z prowadzenia zajęć z seniorami. Posiada też certyfikat. To on prowadzi zajęcia – 6 razy po dwie godziny, czyli w sumie kurs trwa 12 godzin. Partnerem projektu jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew, gdzie w sali multimedialnej odbywają się zajęcia oraz Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dwie grupy już zajęcia rozpoczęły, w lutym ruszają zajęcia z kolejnymi grupami.  Każdy z 10 uczestników ma dostęp do komputera. Dla osób, które nic nie potrafią, odbędą się zajęcia wyrównawcze. Jedne zajęcia będą też poświęcone problemom sygnalizowanym przez uczestników.

Program kursu zakłada m.in. nauczenie bezpiecznego korzystania z internetu i poczty elektronicznej, robienia zakupów przez internet, korzystania z użytecznych aplikacji w telefonie np. płatności BLIK-iem, uzyskanie dostępu do usług elektronicznych – posiadanie dokumentów w telefonie (dowód osobisty) , dostęp do e-recept, stworzenie profilu zaufanego, który będzie na miejscu potwierdzony przez urzędnika z UMiG Pleszew.Po takim kursie płatność blikiem, e-recepta, dowód osobisty w telefonie, dostęp do opieki medycznej nie będzie problemem – zapewnia  Marcin Konieczny. I zachęca do uczestnictwa w kursie. Jest jeszcze 60 wolnych miejsc, a jeśli chętnych będzie więcej, miasto limit zwiększy.  Dodaje, że podczas kursu pracuje się „tempem uczestnika najwolniejszego”. A Pleszewski Latarnik ma czas, żeby do każdego podejść i wyjaśnić.

Wśród uczestników kursu są Anna i Wojciech Wujsowie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo jest okazja do wyjścia z domu i zdobycia nowych umiejętności. Jestem samoukiem i do wszystkiego dochodzę metodą prób i błędów, na kursie porządkuję moją wiedzę i dowiaduję się wielu nowych rzeczy m.in. czego się wystrzegać i gdzie w Internecie czai się niebezpieczeństwo. Kolejne zajęcia będą z obsługi telefonu komórkowego i wykorzystywania jego możliwości. Bo mamy czasem telefony wysokiej klasy, zawierające wiele aplikacji,  a nie potrafimy z nich korzystać. Pan Marcin, mówiąc o możliwościach telefonu, podkreślał znaczenie zabezpieczeń, których nas będzie uczył. Reasumując, warto na kursy się zapisać – podkreśla Anna Wujs.

Wartość projektu: 5 000 000,00 zł
Wydatki kwalifikowane (dofinansowanie): 4 522 721,60 zł
w tym z budżetu Unii Europejskiej : 3 827 579,29 zł
w tym z budżetu państwa: 695 142,31 zł

Zakłada się, że w wyniku realizacji projektu nastąpi usprawnienie działania jednostek samorządu terytorialnego oraz rozwój korzystania z e-usług publicznych przez najstarszych mieszkańców miasta.

Zapisy na kursy w UMiG w biurze prasowym pokój 107. Więcej informacji na stronie www.latarnik.pleszew.pl.

Radio Centrum  Cyfrowi seniorzy


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska