W programie regulującym populację drapieżników uczestniczy 11 kół łowieckich działających na terenie powiatu. W sezonie 2017/2018 odstrzelono 703 lisy, 8 kun i 6 jenotów.
Rude drapieżniki rozmnażają się szybko. Na ich płodność ma wpływ m.in. szczepionka przeciwko wściekliźnie, rozrzucana po lasach.
Lis zjada drobną zwierzynę w lesie, na polu, ale też zakrada się do kurników. Znane są przypadki, że w ciągu jednej nocy zagryzie nawet kilkadziesiąt młodych kur.
W ciągu 15 lat liczba lisów w kraju wzrosła o 40 procent. W tym samym czasie w powiecie pleszewskim populacja lisa spadła o 48 procent z 617 do 329 sztuk.http://www.rc.fm/polityczne/pleszew-odstrzal.html
Na 1000 ha przypada 5 rudych drapieżników, co i tak jest za dużo, ale pozwala na odradzanie się populacji zajęcy, bażantów czy kuropatw.
Za odstrzeliwanie lisów myśliwi otrzymują puchary, dyplomy i nagrody. I miejsce za odstrzelenie 55 lisów zdobył Robert Pasternak z Koła Łowieckiego "Żubr" w Gołuchowie, II za 11 odstrzelenie 41 lisów zdobył Michał Mazurek z KŁ "Darzbór" z Jarocina i III Tadeusz Galewski z KŁ "Hubertus" w Pleszewie, który odstrzelił ich 37.
Informacja o odstrzelonych ponad 700 drapieżnikach jest ważna zwłaszcza wobec informacji o tym, że powiat zamierza jesienią wpuścić do lasu kuropatwy hodowane w specjalnych gospodarstwach. Więcej w tym linku:https://irenakuczynska.pl/kuropatwa-w-lisa/
Źródło:http://www.rc.fm/news/pleszew-poludniowa-wielkopolska-do-odstrzalu.html