Rocznica koronacji obrazu Matki Boskiej Lutyńskiej

Irena Kuczyńska11 sierpnia 20223min
Do poniedziałku potrwają uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Lekarki Chorych w Lutyni. 15 sierpnia, mszę z okazji 50 rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej, odprawi Metropolita Gnieźnieński - prymas Polski abp Wojciech Polak.
obraz.jpg

 

Lutynia – w XV wieku miasteczko, dziś niewielka wioska w gminie Dobrzyca, raz w roku staje się religijnym centrum całej okolicy.

Lutynia
Madonna z Dzieciątkiem

A wszystko to za sprawą cudami słynącego obrazu Matki Boskiej, zwanej Miłościwą albo Lekarką Chorych, który znajduje się w tutejszym kościele.

Obraz prezentuje Madonnę i Dzieciątko, które jedną rączkę wspiera na księdze. Kto i kiedy go namalował – nie wiadomo.

Cuda
Lutynia – historia parafii

Ale już w II połowie XVII wieku zaczęły za sprawą obrazu dziać się cuda, wierni odzyskiwali zdrowie, a nawet życie i to “trzy dni po śmierci”, co odnotowano w Księdze Cudów. Najnowszy wpis pochodzi z 1968 roku i dotyczy uzdrowienia dziewczynki z Dobrzycy.

Obraz z koronami

Warto podkreślić, że już w 1720 roku udekorowano obraz drewnianą sukienką i pozłacanymi koronami. Natomiast złote korony od papieża Pawła VI postacie na obrazie otrzymały 13 sierpnia 1972 roku. Nakładał je prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.

Lutynia – koronacja obrazu
Prymas na jubileusz

W poniedziałek – 15 sierpnia sumę odpustową i jubileuszową odprawi abp Wojciech Polak – prymas Polski – Metropolita Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Będzie to finał uroczystości, które w sanktuarium trwają od środy.

Poeta z Lutyni

Będąc w kościele, warto zwrócić uwagę na tablicę upamiętniającą wybitnego poetę epoki baroku Samuela Twardowskiego, który tu się urodził, około 1600 roku.

 

Więcej  Obraz w Lutyni od pół wieku z papieskimi koronami