Meble z pleszewskiej fabryki Mikołaja Misiaka podarowano Muzeum Regionalnemu

Avatar photoIrena Kuczyńska1 lipca 20235min
Izabella-Swiejkowska-Knyz-i-Adam-Staszak-dyrektor-Muzeum-Regionalnego.jpg
Do Muzeum Regionalnego w Pleszewie trafiły meble wyprodukowane 90 lat temu w Pleszewie w Fabryce Mebli Stylowych Mikołaja Misiaka w Pleszewie. Wyposażenie salonu przekazała rodzinnemu miastu pleszewianka Izabella Świejkowska - Knyż.
Artefakty odebrał w Warszawie dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak. Ustawiono je w pomieszczeniu, w którym pracują kustosze.
Meble z Fabryki Misiaka
Pleszewskie meble wróciły do Pleszewa
 Co prawda na meblach nie ma tabliczki znamionowej znanej pleszewskiej firmy, jednak detale wskazują na to, że wyszły one spod rąk mistrzów Fabryki Mebli Stylowych Mikołaja Misiaka, o czym zapewnia pleszewianka  Izabella Świejkowska – Knyż córka Ludwika Świejkowskiego – po wojnie prezesa PZGS-u w Pleszewie.
Meble „od Misiaka”
Przekazała je pleszewianka
Meble – rozkładany okrągły stół, 6 krzeseł, witrynę, bufet, stojący zegar Beckera, 4 fotele ze stolikiem, szafę z nadstawką i dodatkowo żyrandole i kinkiety przewiozła z domu w Pleszewie do  Warszawy. Teraz mieszkanie warszawskie likwiduje, stąd decyzja o przekazaniu zabytkowych i stylowych mebli do pleszewskiego muzeum.
Meble od Misiaka
Meble od Misiaka
Każdy chciał mieć meble od  Misiaka
W dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy biznes Misiaka kwitł na nieruchomości pomiędzy ul. Wrocławską, dziś Sienkiewicza 20 a Ogrodową 3, meble z jego stolarni każdy chciał mieć. Firma Misiaka produkowała stolarkę do Domu Parafialnego, który oddano w 1934 roku, meble i wieszaki do jednostki wojskowej.

Meble od Misiaka w Tursku
Firmy nie ma ale meble są
W szczytowym okresie zatrudniała 70 osób. Po wojnie firmę Misiakowi odebrano i upaństwowiono. W końcówce lat 90. potomkowie odzyskali nieruchomość i sprzedali. Deweloper przerobił stolarnię na mieszkania. Najdłużej przetrwały meble „od Misiaka”. Stoją w wielu pleszewskich domach. Teraz też w pleszewskim muzeum.
Pracownicy Fabryki Misiaka w latach 20. XX wieku
Warsztat
Kamienica przy Sienkiewicza 20, która należała do Mikołaja Misiaka
Historia Fabryki Mebli Stylowych Misiaka została przeze mnie opisana w Roczniku Pleszewskim 2020

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska