Miasteczko ruchu drogowego – mamy to w Pleszewie!

Irena Kuczyńska6 października 20212min0
Pleszewianie już korzystają z Miasteczka Ruchu Drogowego. Na 1200 metrach kwadratowych powstało rondo, skrzyżowania z drogami równorzędnymi i podporządkowanymi, przejścia dla pieszych, znaki pionowe i poziome, sygnalizacja świetlna, ulice dwukierunkowe i jednokierunkowe a nawet przejazd kolejowy.
8.jpg

 

Ekologiczne Miasteczko Ruchu Drogowego kosztowało ponad 500 000 złotych, z czego 311 000 złotych – to dotacja z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja jest częścią większego projektu „EKO Pleszew”, wartego 1 200 000 złotych, stąd duży nacisk na ekologię.

Miasteczko powstało w sąsiedztwie stadionu miejskiego oraz skateparku, na którym od kilku miesięcy szaleją młodzi pleszewianie. Natomiast od kilku dni, młodzi rowerzyści i nie tylko oni, weryfikują znajomość przepisów ruchu drogowego, korzystając z najnowszej miejskiej inwestycji, poprawiającej jakość życia. W Miasteczku Ruchu Drogowego jest rondo i skrzyżowanie, są znaki drogowe, jest sygnalizacja świetlna, a nawet przejazd kolejowy. Pojawić się ma jeszcze „ósemka” do nauki jazdy.

Miasteczko jest obsadzone drzewami, krzewami i oświetlone leadowymi lampami. W pleszewskim miasteczku ruchu drogowego zaczęły się już edukacyjne zajęcia. Jako innowacyjny projekt, w skuteczny sposób ma pomagać najmłodszym pleszewianom w nauce bezpiecznego poruszania się po drogach.

Uczniowie klas IV szkół podstawowych rozpoczęli tu zajęcia w ramach projektu „EKO-Pleszew”. Uczą się nie tylko poruszać po drogach, uczą się też ekologii – podkreśla Anna Bogacz – rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Pleszew.