
Nowy farski proboszcz ma różne pomysły na budowanie parafialnej wspólnoty. W ubiegłym roku w kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela – w kaplicy bocznej, urządzono miejsce zabaw dla dzieci. Proboszcz położył dywanik, ustawił siedziska, rodzice kącik wyposażyli.

Wikarenka
Potem przyszedł czas na remonty budynku wikariatu przy Placu Kościelnym, gdzie są mieszkania wikariuszy i gdzie było biuro parafialne. W ub. roku na pierwszym piętrze urządzono przestrzeń zwaną wikarenką, gdzie odbywają się spotkania, debaty, panele, warsztaty.Podczas Debaty o śmierci sala była wypełniona do ostatniego miejsca TUTAJ


Informacje o wydarzeniach i relacje znajdziemy na profilu fara Pleszew .W najbliższym czasie odbędą się warsztaty dekoracji wielkanocnych. Poprowadzi je florystka Izabela Szpek.
W świecie kwiatów, suszków, wianków, makram Izabeli Szpek
Mieszkanie w kryzysie
Teraz w głowie proboszcza zrodził się kolejny pomysł – utworzenia mieszkania chronionego na II piętrze wikariatu. Zdaniem ks. Darka Brylaka taki lokal dla osób w kryzysie jest w Pleszewie potrzebny. W kryzysie jesteś wtedy, kiedy musisz uciekać z własnego domu, chroniąc się przed przemocowym członkiem rodziny i to zaraz, natychmiast – mówi proboszcz. Ale z mieszkania chronionego może skorzystać np. pątnik, który zmierza do świętego miejsca i nie ma gdzie przenocować, bo źle oszacował odległości.
Jest miejsce
Zdarzyło się, że ktoś przyjechał do miasta w sprawie rodzinnej, nie miał gdzie spać i skierowano go do księdza. Proboszcz mówi, że w ciągu 20 miesięcy jego posługi w parafii farnej w Pleszewie, zdarzyło się 6 sytuacji, w których mieszkanie chronione byłoby wyjściem z sytuacji. Dlatego postanowił zainspirować parafian do stworzenia czegoś takiego, zwłaszcza, że jest miejsce.

Skarbonki
I są osoby chętne do pomocy w jego tworzeniu, przychodzą do pracy, niektórzy przynoszą na budowę materiały które im zostały z remontów we własnych domach. Terminu oddania do użytku mieszkania w kryzysie nie ma. Zależy to też od finansów parafialnych. Proboszcz nie ogłasza specjalnej zbiórki na ten cel ale zachęca parafian do pobierania wielkopostnych skarbonek, które w Wielki Czwartek – wypełnione, będzie można składać w kościele.
Regulamin napisze życie
Jakie będą zasady korzystania z mieszkania chronionego? Tego jeszcze nie ustalono. Ks. Darek Brylak mówi, że scenariusz czy regulamin korzystania z lokalu napisze życie. Ale ma pewność, że takie lokum, jest potrzebne.
Czytaj też: Relikwie św. Floriana sprowadzone do parafii św. Floriana w Pleszewie
Warto dodać, że ks. Darek Brylak jest aktywny w przestrzeni wirtualnej. Jego felietony znajdziemy na portalu pleszew24.info a na Dom Józefa video Plebany z plebanii
Czytaj też:Rozmowa z nowym proboszczem fary ks. Darkiem Brylakiem
Rozmowa z księdzem Darkiem Brylakiem na cmentarzu