Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza na wirtualne wycieczki po parku, po salach pałacowych.
Przypomina o ważnych rocznicach, o ludziach związanych z dobrzyckim pałacem.
W tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, w którym nie możemy gościć Państwa w muzeum, chcielibyśmy pozostać w kontakcie – zapewniają pracownicy muzeum na portalu społecznościowym.
I dodają, „nie damy Wam zapomnieć o naszych pięknych wnętrzach, o naszym parku gdzie zagościła wiosna” . W oczekiwaniu na ponowne otwarcie muzeum, zapraszają do wirtualnego zwiedzania i zachęcają do komentowania. I komentarze się pojawiają. Pozytywne.
Bo filmik o tańcu godowym pawi w parkowej wolierze, chwyta za serce
https://www.facebook.com/muzeumziemianstwa/videos/
Ale nie tylko park. Stanisław Borowiak zaprasza na wirtualną wycieczkę po Westybulu – pierwszym pomieszczeniu pałacowym, zwraca uwagę na iluzjonistyczne ściany, na XVIII – wieczny kominek, który gen. Augustyn Gorzeński otrzymał w prezencie od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na oryginalną przedwojenną ławeczkę, która do pałacu wróciła. W filmiku jest widok westybulu z lat 30. XX wieku, kiedy był obwieszony myśliwskimi trofeami i widok zniszczonego pomieszczenia sprzed 30 lat.
https://www.facebook.com/184560014908259/videos/.
Szymon Balcer – kustosz MZ dodaje, że będą kolejne filmiki m.in. o saloniku z ptakami na parterze, gdzie jest portret gen. Gorzeńskiego z roku 1773- namalowany z okazji jego ślubu z Aleksandrą Skórzewską. Jej portretu nie ma na razie. Znajduje się u prywatnego kolekcjonera.
Zobaczymy też filmik z sali groteskowej na parterze, gdzie urządzono gabinet pana domu i gdzie znajdują się ważne dokumenty z dziejów Dobrzycy m.in. przywilej nadany przez Augustyna Gorzeńskiego, potwierdzający prawa miejskie Dobrzycy z roku 1790.
W planach jest też filmik z sali z amorkami na parterze, który był sypialnią pani domu.
Filmik :Salonik z amorkami
Na pewno będę z niecierpliwością czekać na filmiki z wnętrzami dobrzyckiego pałacu.
Na profilu facebookowym Muzeum Ziemiaństwa codziennie można znaleźć ciekawostki historyczne: np. popiersie Gen. Augustyna Gorzeńskiego, które znajduje się w saloniku z ptakami na piętrze czy zdjęcia z lat 20. XX wieku, kiedy mieszkali tam Czarneccy – ostatni właściciele majątku i pałacu.
Popiersie zostało wykonane w IV ćwierci XVIII wieku. Wskazują na to cechy fizjonomiczne portretowanego (jest przedstawiony jako osoba w wieku dojrzałym) a także takie elementy ubioru, które wskazują na jego rangę: mundur generalski (stopień generała uzyskał w 1788 r.) oraz odznaczenia: Order Orła Białego (jego kawalerem był od 1791 r.) oraz św. Stanisława. Wg materiałów źródłowych m. in. wpisu w IV tomie Złotej Księgi Szlachty Polskiej autorstwa Teodora Żychlińskiego w roku 1838 „rzeźba w marmurze - popiersie Augustyna Gorzeńskiego dłuta Cannovy umieszczono w archiwum (tzw. loży). W tym ostatnim pomieszczeniu znalazły się też archiwalia rodowe z Dobrzycy a wśród nich korespondencja Aleksandry ze Skórzewskich Gorzeńskiej”. Według tej relacji omawiana rzeźba oraz archiwalia rodowe miały się znaleźć w pałacu w Śmiełowie po subhaście, czyli przymusowej licytacji Dobrzycy, którą na tej drodze przejął od generałowej Heleny Turnowej i jej dzieci niemiecki baron Friedrich Heinrich von Kottwitz.
w kapeluszu hrabianka Janka Czarnecka, za nią jedna z kuzynek, a obu paniom towarzyszą czworonożni mieszkańcy pałacu – Cygan i ledwo widoczny po prawej Figielek. Wszyscy idą nieistniejącą dziś ścieżką prowadzącą od bramy wjazdowej do wejścia do piwnic pałacowych, gdzie znajdowała się wówczas kuchnia.
Z myślą o dzieciach Muzeum Ziemiaństwa przygotowało kolorowanki.
Zachęcam do zaglądania na stronę i na fanpage MZ, zawsze można tam znaleźć coś ciekawego, krzepiącego i optymistycznego.
WIĘCEJ na portalu społecznościowym TUTAJ
Więcej na stronie internetowej TUTAJ