Muzyka królowała na otwarciu sali koncertowej

Avatar photoIrena Kuczyńska15 grudnia 201813min
Maria-Rutkowska-i-Dorota-Szczepaniak.jpg
Artyści uświetnili uroczystość otwarcia Sali Koncertowej w Pleszewie. 14 grudnia 2018 roku na pewno przejdzie do historii miasta Pleszewa.

Mamy to –  Sala Koncertowa i to zbudowana bez wkładu finansowego samorządów  z uznaniem podkreślał burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

Przebudowana i rozbudowana

Budowa sali trwała 26 miesięcy. 21 września 2016 roku podpisano umowę
o dofinansowaniu projektu  „Przebudowa i rozbudowa Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. im. Wojciecha Kilara w Pleszewie o salę koncertową z zapleczem”. Planowany koszt wyniósł 10 077 476,87 zł z Programu Operacyjnego  Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Dodatkowe prawie 4 000 000 zł pozyskał dyrektor szkoły Sławomir Moch na termomodernizację starego budynku szkoły muzycznej. Ciekawy architektonicznie  obiekt, który jest połączeniem  112 – letniego  budynku z nowym, robi wrażenie.

czytaj też: Spacer po szkole miesiąc przed otwarciem sali

Paula zaśpiewa na otwarciu sali

Nożyczki poszły w ruch

Ponieważ otwarcie Sali Koncertowej zaplanowano na godziny 17.00, goście przybywający na uroczystość, widzieli budowlę pięknie podświetloną.

W obszernym foyer czekał na przybywających dyrektor Sławomir Moch. Każdy gość otrzymał program uroczystości oraz okolicznościowy folder o historii szkoły.Punktualnie o 16.55 przecięto wstęgę.  Zaproszono do tego starostę Macieja Wasielewskiego,  burmistrza Arkadiusza Ptaka, wizytatora z  Centrum Edukacji Artystycznej  Andrzeja Madejuka oraz dyrektora Sławomira  Mocha.

Paulla na powitanie

Potem otworzyły się drzwi Sali Koncertowej. Oczom gości ukazała się widownia z fotelami oraz scena z dwoma fortepianami oraz organami.

 Goście

Na scenę wyszła Paulla – absolwentka pleszewskiej szkoły muzycznej w klasie gitary. Zaśpiewała piosenkę zespołu „Queen”.

Dopiero potem wystąpił dyrektor Sławomir  Moch, zaproszony na scenę przez Margaretę Wysocką.Margareta Wysocka i Sławomir Moch

Instrumenty za 2 000 000 zł
Powitał  burmistrza i starostę ale też byłego już starostę Michała Karalusa oraz byłego burmistrza Mariana Adamka, którzy byli przy władzy, kiedy rodził się pomysł na budowę sali. Pozostałych gości Sławomir Moch powitał  bez wymieniania nazwisk i urzędów, bo – co podkreślano na uroczystości – prym wieść miała muzyka. I było tej muzyki dużo. Goście mieli szansę zapoznania się z brzmieniem i możliwościami instrumentów. Wszak podkreślano, że „na scenie stoją instrumenty wartości 2 000 000 złotych”.

Prezenty

Nie obyło się jednak bez przemówień i prezentów. Gratulacje składał starosta i burmistrz. Pierwszy przyniósł w prezencie obraz, niestety zapakowany, więc nie wiadomo co przedstawia. Drugi przyszedł z powiększoną i oprawioną pocztówką z początku XX wieku, na której widać ulicę – w czasach pruskich Lipową (tak nazywała się ul. Wojska Polskiego) i willę  zbudowaną dla inspektora oświaty.

 Michał Karalus, Arkadiusz Ptak, ks. kanonik Rafał Mielcarek - dziekan pleszewski
Historia budynku przy ul. Wojska Polskiego 7, gdzie mieści się PSM w Pleszewie
Gratulacje dla dyrektora

Były też gratulacje dla dyrektora i podziękowania od nauczycieli oraz rodziców uczniów PSM. Daria Jezierska – Ratajczak pogratulowała dyrektorowi i w imieniu nauczycieli i pracowników szkoły podziękowała za sympatyczną atmosferę. W imieniu Rady Rodziców wystąpił Jarosław Zając.

12 strun i dwóch facetów

Przed przerwą kawową wystąpili dwaj wirtuozi gitary: Witek Łukaszewski i Wojtek Hoffmann.  „12 strun i dwóch facetów” – zapowiedziała ich występ Margareta Wysocka. Witek Łukaszewski – mistrz muzyki flamenco wyraził uznanie wobec Sławomira Mocha, że „w kraju, w którym szaleje disco polo a 40 procent ludzi nie czyta, a z tych co czytają, połowa nie rozumie, co czyta, on otwiera salę otwartą na kulturę przez „K”. Duet grał, Witek Łukaszewski śpiewał. Widownia klaskała. Były bisy, mimo iż, „przerwa kawowa się opóźniała” – podkreślał artysta.

 Witek i Wojtek
Kultura wspiera kulturę

A potem przerwa i rozmowy w kuluarach. Trudno wymienić wszystkich gości, ale dopisali dyrektorzy pleszewskich instytucji kultury. Była obecna dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pleszew Elżbieta Mielcarek, był dyrektor Muzeum Regionalnego Adam Staszak, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. st. Staszica Lilla Deleszkiewicz, która do tej pory udostępniała PSM aulę na koncerty szkolne.Była dyrektor Zespołu Szkół Przyrodniczo – Politechnicznych Grażyna Borkowska, dyrektorki ZSP w Kowalewie Elwira Łucka, Dorota Bystrzycka – dyr. Trójki, Janusz Lewandowski – dyr. Jedynki, Alina Banaszak – dyr. ZS w Choczu. Widziałam dyrektora ZS w Sowinie Błotnej Macieja Grzesińskiego, dyrektorki przedszkoli Danutę Prusinowską – Zmyślony i Annę Śledzianowską.

Poszukiwanie wspomnień

Z  bukietem przyjechał też z Gizałek wójt Robert Łoza. Wśród gości  byli też Bronisław i Tomasz Vogtowie. Anna Wujs – emerytowana dyrektorka przedszkola, które znajdowało się w budynku PSM, zaglądała w każdy kąt i szukała wspomnień. Rodzinnie przybyli na otwarcie sali Rutkowscy – wszystkie cztery córki Danuty i Zenona są absolwentkami szkoły a Maria jest też nauczycielką. Z wielką przyjemnością zrobiłam zdjęcie muzycznej rodzince. Na uroczystość przyjechał też brat Danuty prof. Marek Marciniak.

Rutkowscy i Marciniakowie oraz Dorota Szczepaniak, która z Marią koncertowały na dwóch fortepianach
Koncert na organach i fortepianach

Po przerwie przy organach Rogers zasiadł  mistrz Łukasz Romanek. Zademonstrował wszystkie możliwości instrumentu. Spod palców rąk i stóp mistrza popłynęły dźwięki, w których zebrani rozpoznali kolędę „Wśród nocnej ciszy”.Grał też w duecie z Wojciechem Musiałem – nauczycielem w PSM w Pleszewie.

A potem damy i koncert na dwa fortepiany Steinway & Sons i Yamaha. Maria Rutkowska i Dorota Szczepaniak zagrały Poloneza Wojciecha Kilara – patrona szkoły. Wykonały też fragmenty „Dziadka do orzechów”  Piotra Czajkowskiego.

  Maria Rutkowska i Dorota Szczepaniak

Andrzej Ceglarek urzekł recitalem akordeonowym. Zachęcał do odwiedzania You Tube TUTAJ, gdzie jego nagranie wygenerowało – jak mówił – 1700 odsłon.

Sala musi żyć

Kropką nad „i” była Paula – absolwentka szkoły. Podziękowała Sławomirowi Mochowi za zaproszenie do Pleszewa, pozdrowiła swoich nauczycieli m.in. Danutę Bąkowską oraz dyrektora Dariusza Bąkowskiego, którzy prowadził szkołę, kiedy ona do niej uczęszczała. „Kocham Cię życie” i „Już wiem, że od dziś” w wykonaniu Pauli zakończyły koncert oraz uroczystość.

Sala Koncertowa musi żyć. W niedzielę 6 stycznia odbędzie się w niej Święto Powiatu Pleszewskiego a dzień wcześniej w sobotę od godziny 10.00 do 13.00 Otwarte Drzwi dla pleszewian i o 11.00 koncert kolęd w wykonaniu uczniów PSM.

Radio Centrum Nowe brzmienie

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska