Montaż instalacji fotowoltaicznej pleszewski szpital rozważał już od dawna. Z jednej strony placówce zależało na wdrożeniu ekologicznego rozwiązania bezpiecznego dla środowiska, z drugiej strony na uzyskaniu oszczędności w gospodarowaniu energią elektryczną.
Pleszewska lecznica rocznie przyjmuje blisko 27 000 pacjentów z całego regionu, przeprowadza tysiące zabiegów i operacji, co generuje duże wydatki na energię elektryczną, sięgają one 800 000 zł rocznie. Władze szpitala szacują, że po uruchomieniu instalacji nie będzie konieczności tzw. odsprzedawania prądu, bo w całości będzie on wykorzystany na potrzeby placówki. Inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 8 lat albo i szybciej. To zależeć będzie od pogody.
Panele o łącznej mocy 49,95 (kilowatopik) kWp pojawią się na dachu najwyższego, bo sześciokondygnacyjnego budynku szpitala, w którym znajduje się większość oddziałów. System montażu na stelażach zapobiegnie uszkodzeniu powierzchni dachu, który został niedawno pokryty nową papą. Panele będą ustawione tak aby zmaksymalizować uzysk energii elektrycznej.
Firma montująca panele musi też przygotować niezbędny osprzęt do przyłączenia mikroinstalalcji do sieci energetycznej budynku. Musi też dostosować istniejący układ pomiarowo-rozliczeniowy znajdujący się w budynku transformatorowni. Uruchomienie instalacji zaplanowano na koniec sierpnia.
Foto PCM