Nawet Matkę Boską i drona mogą wydrukować

Avatar photoIrena Kuczyńska8 czerwca 201710min
DSC01656-1280x853.jpg

Zespół Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie został podłączony do nowoczesnej sieci światłowodowej. W prezencie od operatora szkoła otrzymała drukarkę 3D, na której można sobie „wydrukować” wszystko, co się zaprojektuje. Nawet drona oraz figurkę Matki Boskiej.

Starosta pleszewski Maciej Wasielewski cieszył się, że sieć światłowodowego internetu „o światowym standardzie” dotarła do powiatu pleszewskiego. Na otwarcie sieci dyrektorka szkoły Iwona Kałużna zaprosiła dyrektorów wszystkich szkół w powiecie.

Iwona Kałużna – dyrektorka ZSU-G

Zaproszeni goście

Podkreślała, że placówka, którą kieruje,  nadąża za nowoczesnymi technologiami, co zapewnić jej może stabilny rozwój. A możliwości internetu są praktycznie nieograniczone. Już wiadomo, że do światłowodu w ZSU-G podłączą się wszystkie pleszewskie przedszkola, mimo iż ich organem prowadzącym jest miasto.

W najbliższym czasie z sieci będzie korzystać najbliższy sąsiad ZSU-G – Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica.

Janusz Kosiński – prezes Zarządu INEA SA – multimedialnego operatora  telekomunikacyjnego, który podpisał z Ministrem Cyfryzacji Anną Streżyńską porozumienie o podłączeniu do sieci światłowodowej 650 placówek oświatowych w Wielkopolsce  ( w tym ZSU-G w Pleszewie),  mówił o „szybkim internecie”.

Przedstawiciel Fundacji Fucco prezentuje Maciejowi Wasielewskiemu i Januszowi Kosińskiemu nowe technologie

Światłowód to lepszy dostęp do e-podręczników,  e-dzienników, do bibliotek cyfrowych, do wirtualnych muzeów, do spektakli w teatrach. Kosiński mówił, że „połowa uczniów w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych korzysta z e-podręczników”.

Prezentował na filmie szkołę w Słupcy, gdzie dwa roczniki też mają w szkole e-podręczniki. W Polsce to na razie raczkuje, ale nowe technologie wchodzą w życie tak szybko, że ani się obejrzymy, a za e-dziennikami, które są prawie we wszystkich szkołach, pojawią się też e-podręczniki. Światłowody to usprawnią i przyśpieszą.

Zdaniem prezesa Kosińskiego, do 2020 roku, każde gospodarstwo domowe w Polsce, powinno mieć szybki internet. Barierą jest doprowadzenie światłowodu do domków jednorodzinnych, szczególnie rozproszonych.Wtedy wzrastają koszty.

Obecnym na spotkaniu przedstawicielom samorządów sugerował obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego w czasie budowania światłowodu. Chwalił gminę Gizałki za obniżone ceny zajęcia pasa na drogach gminnych.

Janusz Kosiński przewiduje, że wkrótce wiele dziedzin życia przeniesie się do internetu. Jego zdaniem już wkrótce może się okazać, że ekspedientka w sklepie zamiast kasy fiskalnej będzie mieć komputer. Podobnie jak opiekunka medyczna starszych osób. W komputerze będzie zapisywać leki, zabiegi opiekuńcze… itd.

Katarzyna Węglińska z Business Development Menager Education, Microsoft Poland  mówiła o nowoczesnych oprogramowaniach dla szkół. Podkreślała, że młodzi ludzie w 90 % korzystają z urządzeń mobilnych. Jest to dla nich drogowskaz i tego się nie zmieni. Każdy chodzi przyklejony do komórki – mówiła Węglińska

Dodała, że w tej sytuacji „uczenie informatyki” w szkole, przy starych technologiach traci sens.  Sugerowała dyrektorom szkół Oficce 365 Education i utworzenie uczniom i nauczycielom skrzynek pocztowych w jednej domenie.

Można wtedy pokazywać uczniom możliwości komunikowania się w „chmurze” bez telefonów. Trzeba uczyć ich korzystania z internetu nie tylko do gier i portali społecznościowych. Trzeba uczyć odpowiedzialności za to, co w sieci umieszczają – podkreślała Katarzyna Węglińska.

O tym, co można robić w szkole z nowymi technologiami, mówili przedstawiciele Fundacji Fucco.  Prezentowali możliwości drukarki 3D, którą szkoła otrzymała w prezencie od firmy INEA SA. To dzięki niej uczniowie będą mogli tworzyć spektakularne rzeźby.

Wydrukowane fot Sandra Perlińska

Panowie pokazywali, co można zrobić przy pomocy takiego sprzętu. Mówili też, o figurce Matki Boskiej, którą wykonano na takiej drukarce i kosztowała o połowę mniej niż figurka, którą zrobiłby artysta.

Replika figury Matki Boskiej zrobiona w wersji 3D znajduje się w Sanktuarium Matki Bożej w Tulcach pod Poznaniem. Tylko ta z drukarki nie ma na głowie korony.

Przedstawiciele Fundacji Fucco pokazywali też, jak przy pomocy smartfona, można wchodzić w nowy wymiar turystyki.

Nową sieć światłowodową szkoła otrzymała w 30 rocznicę nadania jej imienia patrona Hipolita Cegielskiego. Stało się to 25 czerwca 1987 roku. Jego nazwisko znane jest Wielkopolanom. To on, w 1844 roku otworzył w hotelu Bazar, który był ostoją polskości w pruskim Poznaniu, sklep z artykułami żelaznymi.

Szybko rozszerzył działalność , tworząc zakład naprawczy a potem fabrykę produkującą 106 rodzajów maszyn i narzędzi rolniczych. Sprzedawał je nie tylko w Poznaniu ale też w Petersburgu, Gdańsku, Królewcu, Londynie, Wrocławiu. Stworzył miejsca pracy dla 300 osób.

Ale nie tylko biznes. Cegielski działał w licznych organizacjach i Towarzystwach, wydawał „Gazetę Polską”.  Był tytanem pracy, rzetelnym producentem, dystyngowanym dżentelmenem.  Dla młodych ludzi może być przykładem przedsiębiorcy otwartego na kulturę i nowinki techniczne.

A takich uczniów chce wypuszczać w świat Zespól Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie. Dzisiaj Hipolit Cegielski na pewno byłby dumny ze szkoły, której  patronuje.

Iwona Kałużna otrzymała statuetkę od Poznańskiego Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Wręczył ją  Dominik Górny wraz z Zofią Cegielską-Doerffer – prawnuczką Hipolita Cegielskiego

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska