Nie tylko inteligentne zebry ze SMARTA

Avatar photoIrena Kuczyńska12 lipca 20212min
1-4.jpg

Pleszew jest jednym z 25 miast w Polsce i jednym z dwóch w Wielkopolsce, które korzystają z dotacji z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na projekt SMART Pleszew, dzięki któremu miasto staje  się bardziej ekologiczne.

Najnowszym zadaniem zrealizowanym w ramach projektu są inteligentne przejścia dla pieszych na ulicy św. Ducha na łuku drogi oraz na ul. Wojska Polskiego naprzeciwko wejścia do kościoła Najświętszego Zbawiciela. Czujnik przy zebrach wyczuwa pieszego zbliżającego się do przejścia, zaś w jezdni zapalają się lampki, które widzi kierowca i powinien zwolnić.  Nowością jest aktywny, pulsujący, świetlny znak drogowy. Koszt przejść około 110 000 złotych.

W ramach SMARTA pojawią się w mieście dwa zielone przystanki – przy ul. Reja i przy ul. św. Ducha – takie lokalizacje wskazali mieszkańcy miasta. Wkrótce na swoje smartfony będzie można pobrać aplikację hello city, która będzie informować o imprezach w MiG Pleszew. Zastąpi to drogi w utrzymaniu, funkcjonujący do końca ub. roku PISK czyli Pleszewski Informator Społeczno Kulturalny, kiedy to informacje przychodziły sms-em.

Ze SMARTA są  i będą nowe czujniki powietrza w mieście, czujniki ciśnienia w sieci wodociągowej, dzięki którym udało się zlokalizować awarię sieci kilka tygodni temu.

No i ścieżki rowerowe w mieście, te które już są albo wkrótce będą gotowe. Na koncepcję i dokumentację wykorzystano pieniądze z dotacji na projekt SMART Pleszew.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska