Pleszewianie wybrali 21 radnych miejskich. Nie ma wśród nich Olgierda Wajsnisa i Michała Karalusa.
Tu przypominam nazwiska kandydatów do Rady Miejskiej:https://irenakuczynska.pl/dziewieciu-kandydatow-jedno-miejsce-pleszewie/
Tylko 5 Komitetów Wyborczych (na 7) wprowadziło swoich przedstawicieli do Rady Miejskiej. Najwięcej, bo 10 mandatów zdobyło Towarzystwo Miłośników Ziemi Pleszewskiej z wybranym na burmistrza Arkadiuszem Ptakiem na czele.
Zdobył on też mandat radnego, ale zrezygnował z niego, na korzyść kolejnej osoby z listy z największą liczbą głosów. Mandat zdobył też zastępca burmistrza Andrzej Jędruszek – startujący z listy Miłośników. Także jego mandat przejdzie na kolejną osobę z listy z największą liczbą głosów.
Kto zatem otrzymał mandat do Rady Miejskie? Oto nazwiska nowych radnych.
KWW Towarzystwa Miłośników Ziemi Pleszewskiej
1. Adela Grala – Kałużna – była już radną a w latach 90. nawet Przewodniczącą Rady Miejskiej
2. Renata Garsztka – była radną i wiceprzewodniczącą w ostatniej kadencji
3. Jolanta Molska – była radną
4. Elżbieta Hyla – była radną
5. Bernadeta Gawrońska – była radną poprzedniej kadencji
6. Wiesława Gil – była radną poprzedniej kadencji
7. Kinga Melka – radną jest po raz pierwszy, sołtyska Taczanowa Drugiego
8. Dorota Żarnowska – radna debiutantka, od lat szefowa Osiedla „Wokół Wieży”
9. Jan Noskowski – radny poprzedniej kadencji
10. Dariusz Dryjański – radny poprzedniej kadencji
KKW Prawo i Sprawiedliwość
1. Maciej Ładziński – ostatnio był radnym powiatowym, a w kadencji 2010 – 2014 w Radzie Miejskiej
2. Piotr Hartleb – nowy radny
3. Katarzyna Trawińska – radna debiutantka, sołtyska Marszewa
4. Grzegorz Jenerowicz – radny debiutant, kandydat na burmistrza
KKW Przyjazny Samorząd Pleszew
1. Eryk Kowcuń – radny dwóch poprzednik kadencji, kandydat na burmistrza
2. Karol Szehyński – były radny
KKW Wspólna Przyszłość
1. Błażej Kaczmarek – radny z dużym doświadczeniem, były wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
2. Anita Szczepaniak – radna – debiutantka
KKW Koalicja Obywatelska.Nowoczesna
1. Piotr Kusiakiewicz – radny dwóch kadencji
2. Małgorzata Wysocka – Balcerek – radna nowicjuszka
3. Jan Sroczyński – radny debiutant
Wśród 21 radnych jest 11 pań, czyli bezwzględna większość. 11 radnych jest nowych, 10 ma już doświadczenie w byciu radnym.
Z tych 21 osób z różnych klubów trzeba stworzyć koalicję, która przez 5 lat będzie zarządzać sprawami miasta i gminy Pleszew. Najwięcej do powiedzenia mają Miłośnicy, ale jest ich 10, czyli muszą sobie kogoś dobrać.
Ktoś zostanie w opozycji? Ale kto, z kim i co stworzy. Kto zostanie przewodniczącym (zwykle jest to ktoś z największego klubu), tego dowiemy się wkrótce. Na razie trwają rozmowy.
Tymczasem przyjrzyjmy się Komitetom Wyborczym Wyborców, które nie wprowadziły swoich ludzi do Rady Miejskiej. Ani jednego mandatu nie zdobył Komitet Wyborczy Wyborców Pleszewianie, który miał też kandydata na burmistrza Łukasza Marciniaka.
Okazuje się, że nie potrafili przekonać pleszewian na tyle, żeby przekroczyć próg wyborczy. Nie zdobyli żadnego mandatu. I tym sposobem pleszewski starosta Michał Karalus – w ostatniej kadencji radny Rady Powiatu Pleszewskiego z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, przechodzi do historii. Zainwestował swoje nazwisko i doświadczenie w nowe Stowarzyszenie, które się nie przebiło.
Nie zdobyło żadnego mandatu także KW Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju MiG Pleszew „Zielona Gmina”, którego twarzą był mec. Marian Sztamburski – szef Rady Nadzorczej Pleszewskiego Centrum Medycznego.
Wśród wielkich przegranych jest też Przewodniczący Rady Miejskiej dwóch kadencji Olgierd Wajsnis – radny nieprzerwanie od 1994 roku.
Nie spotkamy w ratuszu Włodzimierza Grobysa ani Tadeusza Grobysa. Włodzimierz był radnym od 1998 roku, nawet wiceprzewodniczącym rady był a rozpoznawalne nazwisko otworzyło jego bratu drogę do ratusza.
Kiedy dwa lata temu ogłosił chęć kandydowania na burmistrza, stracił funkcję wiceprzewodniczącego a do Rady Miejskiej postanowił kandydować z KWW Przyjazny Samorząd Pleszew. Jednak uzyskał on zaledwie dwa mandaty.
Nie wszedł do Rady Miejskiej Tomasz Klak, który też był radnym, a w kadencji 2010 – 2014 był nawet wiceprzewodniczącym rady miejskiej. Za to zdobyła mandat jego siostra Małgorzata Trawińska – sołtyska Marszewa.
Zdobył też mandat brat Tomasza – Krystian Klak, ale musiał (chciał?) zmienić preferencje wyborcze i startując z ostatniego miejsca na liście Razem dla Ziemi Pleszewskiej zdobył mandat radnego powiatowego. Ale do tego wrócę wieczorem kiedy będę opisywać Radę Powiatu Pleszewskiego.
Na pewno przegrany jest Grzegorz Grygiel – były radny – dyrektor Domu Pomocy Społecznej, któremu się nie udało to, co zawsze się udawało Mieczysławowi Kołtuniewskiemu. Cały DPS na niego głosował. A Grzegorzowi Grygielowi głosów zabrakło do zdobycia mandatu.
I jeszcze kandydaci na burmistrza, konkurenci Arkadiusza Ptaka. Mandaty radnych zdobyli: Eryk Kowcuń i Grzegorz Jenerowicz. Nie udało się, niestety dostać do rady wspomnianemu już Łukaszowi Marciniakowi, który nigdy jeszcze nie był radnym oraz Zdzisławowi Gorzelińskiemu, który już był radnym chyba dwóch poprzednich kadencji.
Teraz nie udało mu się zdobyć ani stanowiska burmistrza z Koalicji Obywatelskiej, ani nawet mandatu radnego.
Czytaj też http://www.rc.fm/news/pleszew-powyborczy-pleszew.html
Wieczorem na blogu szukajcie listy radnych powiatowych. A za kilka dni napiszę o radnych rekordzistach, jeśli chodzi o zdobyte głosy. Dowiecie się, kto zdobył najwięcej i był lokomotywą listy, a kogo wyborcy nie docenili.