Nowe kociołki z dotacją

Irena Kuczyńska7 maja 20203min
Czolo.jpg

234 właścicieli domków jednorodzinnych w Pleszewie skorzystało w ciągu czterech lat z dotacji miejskiej na wymianę pieca w ramach programu “Kociołek”.

Do 2024 roku trzeba wymienić w Mieście i Gminie Pleszew ponad 1300 nieekologicznych źródeł ciepła. Bo nie wszystkie zostały zinwentaryzowane.Żeby otrzymać dotację, trzeba najpierw złożyć wniosek z załączeniem zdjęcia starego pieca przed wymianą, podpisać umowę i wymienić na nowe źródło ogrzewania czyli na kocioł klasy 5 albo przejść na ogrzewanie gazowe lub elektryczne, pompę ciepła albo pelet. Następnie trzeba się rozliczyć z urzędem przedstawiając faktury i zdjęcia pieca po wymianie. Kwota dotacji to 5 000 zł dla domów jednorodzinnych i 3 000 tys. zł dla lokali w budynkach wielorodzinnych. Nie więcej jednak niż 50% poniesionych kosztów na zakup i montaż pieca. Resztę trzeba dołożyć. Wartość umów z wkładem własnym mieszkańców miasta i gminy sięga 1 600 000 zł, z czego 1 000 000 zł to dotacja. W 2017 roku skorzystało z programu “Kociołek” 71 właścicieli domków, w 2019 – było ich już 111. W sumie od początku wdrożenia programu wymieniono 234 stare źródła ciepła na nowe. W większości w wymianę kotłów na nowe były zaangażowane pleszewskie firmy kotlarskie – podkreśla Anna Bogacz – rzeczniczka UMiG w Pleszewie.
W tym roku rozdysponowano na dotację w ramach “Kociołka” 500 000 zł. Ale kwota ta może się zwiększyć, jeśli radni podejmą stosowną uchwałę.
Do wymiany pozostaje w MiG Pleszew jeszcze 1306 starych pieców, które w sezonie grzewczym, najdelikatniej rzecz ujmując, wpływają negatywnie na stan powietrza w mieście. Ale nie wszystkie są zinwentaryzowane – mówi Szef Straży Miejskiej Zbigniew Duszczak.