Na oddział ginekologiczno-położniczy Pleszewskiego Centrum Medycznego trafił nowy kardiotokograf z telemetrią płodową. KTG to pozwala na monitorowanie stanu zdrowia i wykrycia ewentualnych zagrożeń życia płodu. Urządzenie jest wodoodporne, a przetworniki umożliwiają pracę nawet podczas kąpieli czy w trakcie porodów w wodzie.
Kardiotokografia to jedno z najważniejszych badań, które przeprowadza się u kobiet pod koniec ciąży i w trakcie porodu. Pozwala obserwować płód i w razie konieczności podjąć szybką interwencję. Do wykonania owego badania służy urządzenie zwane kardiotokografem.
I taki nowy aparat firmy EDAN zainstalowano w tych dniach na oddziale położniczym w pleszewskim szpitalu. Jest on dodatkowo wyposażony w telemetrię płodową. Kryje się za tym bezprzewodowy system monitorowania płodu pozwalający sprawdzić jego ruchliwość i częstość akcji serca oraz aktywność macicy – wylicza Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.
Nie jest to jedyny kardiotokograf, którym dysponuje oddział położniczy pleszewskiego szpitala. Wyróżnia go jednak zaawansowany system telemetrii. Według specyfikacji producenta urządzenie pracuje bez zasilania sieciowego dzięki wbudowanej w stację roboczą antenie.
Nowe urządzenie jest na pewno wygodniejsze i bardziej komfortowe w obsłudze i użytkowaniu, niż KTG starszej generacji. Posiada m.in. duży zasięg, co oznacza, że umożliwia pacjentce swobodne poruszanie się w obrębie 100 metrów, nawet wtedy, kiedy bierze ona na prysznic.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku ciąż wysokiego ryzyka – wyjaśnia dr Ryszard Bosacki, szef oddziału Ginekologiczno-Położniczego i zarazem dyrektor do spraw medycznych PCM. KTG, z telemetrią płodową.