Nowinki prosto z dworca

Avatar photoIrena Kuczyńska11 maja 201811min
Wypożyczalnia_2-czolo.jpg

W październiku otwarcie biblioteki na dworcu. Na dom kultury w parowozowni trzeba poczekać rok.

Obie inwestycje, na terenach przejętych przez miasto od kolei, realizuje jedna poznańska firma, do tego wyspecjalizowana w nadawaniu nowego życia starym budynkom.

Pomiędzy dworcem i parowozownią są liczne tory kolejowe, gdzie stoją wagony kolejki SKPL, która ma siedzibę w tzw. dużej parowozowni. Kilka razy na dobę kolejka odbywa kursy do Kowalewa i z powrotem.

Nie przeszkadza to zupełnie budowlańcom, którzy przerabiają dawny dworzec na nowoczesną siedzibę biblioteki. Rozkład jazdy SKPL zawieszono na ogrodzeniu, zabezpieczającym budowę.

Zakres wykonanych robót w budynku  dworca, który ma być biblioteką, zastępca burmistrza Andrzej Jędruszek ocenia na 70 procent.

Aktualnie trwa układanie pokrycia dachu, odnawianie elewacji 115 – letniego budynku i prace tynkarskie wewnątrz. Koszt przedsięwzięcia realizowanego z budżetu miasta sięga 4 500 000 złotych. Do tego dochodzi około 800 000 złotych na wyposażenie placówki – dodaje burmistrz Jędruszek. 12 października otwarcie pleszewskiej książnicy w nowym miejscu.

Podczas Święta Bibliotekarza w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew burmistrz Marian Adamek zapowiedział, że otwarcie  biblioteki w nowym miejscu na 12 października. Zaprezentowano też projekt wystroju pomieszczeń wypożyczalni.
   

Część ekipy budowlańców już pracuje w dawnej parowozowni, która za rok ma być domem kultury. Zdjęto już dach, wyjęto stare okna, usuwane są stare, zniszczone elementy budynku.

Ta przeróbka kosztować ma 6 300 000 złotych, z czego 4 300 000 złotych pozyskano z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Szczegóły rewitalizacji dworca i wizualizacja nowej biblioteki i nowego domu kultury w tym linku:https://irenakuczynska.pl/centrum-kultury-dawnej-parowozowni-miasto-dostalo-pieniadze-rewitalizacje-budynku/

Pomiędzy budynkami stoją wagony kolejki pleszewskiej, które odbywają regularne kursy z miasta do stacji PKP w Kowalewie.

Ciekawa historia pleszewskiej kolejki czyli wszystkich budynków, które są poddawane rewitalizacji w tym linku: https://irenakuczynska.pl/historia-pleszewskiej-ciuchci-ktorej-pozostaly-dworce-piekne-wspomnienia/

Źródło: http://www.rc.fm/news/pleszew-praca-wre.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska