W Pleszewie wyszedł kolejny „Rocznik Pleszewski”. Zawiera kalendarium roku 2021 oraz 15 artykułów, przeważnie historycznych. Najnowsze pleszewskie wydawnictwo można nabyć w siedzibie wydawcy – czyli Muzeum Regionalnego w Pleszewie.
„Rocznik Pleszewski 2020” wygląda inaczej niż te, które wychodziły w pierwszej dekadzie XXI wieku. Ma szafirowo – granatową okładkę ozdobioną zdjęciami miasta sprzed 100 z górą lat, co sugeruje, że zawiera przede wszystkim materiały historyczne. I tak jest w istocie.
Najnowszy „Rocznik Pleszewski” otwiera kalendarium roku 2020, który przejdzie do historii jako czas borykania się z pandemią koronawirusa.
W części historycznej 15 artykułów, w których miłośnicy lokalnej historii znajdą wiele ciekawostek m.in. o Sanktuarium Matki Bożej w Tursku, o cmentarzach katolickich w Pleszewie w czasie zaborów, o komunikacji autobusowej kolei powiatowej Pleszew – Krotoszyn w latach 1928 – 1949, o budowniczym inż. Ignacym Piątkowskim, o Fabryce Mebli Stylowych Mikołaja Misiaka, o wsi Zawidowice w czasie wojny i o niemieckiej okupacji w Choczu, o 40 – leciu Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego, o Domu Parafialnym, o wojennych losach proboszcza z Kuczkowa ks. Stefana Kwiatkowskiego, o nieistniejącej już Poligraficznej Spółdzielni Inwalidów „Zryw”, o dekadzie Pleszewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i o wyborach Prezydenta RP w czasie pandemii.
Promocji wydawnictwa, z oczywistych względów nie będzie. „Rocznik Pleszewski” można kupić za 20 zł w siedzibie Muzeum Regionalnego, które jest jego wydawcą.
RADIO CENTRUM Nowy rocznik