Odpustowo w Sanktuarium w Tursku

Avatar photoIrena Kuczyńska30 maja 20203min
Matka-Boska-Turska-czolowe.jpg

Trzy dni potrwa odpust w Sanktuarium Maryjnym w Tursku. W tym roku przypada 355 rocznica uznania wizerunku Matki Bożej Łaskawej z kościoła w Tursku za „łaskami słynący”.

Z obrazem z Matką Bożą Łaskawą w środku i św. Michałem Archaniołem oraz św. Barbarą po bokach, związana jest ciekawa historia. A wydarzyć się miała w maju 1764 roku, kiedy po śmierci króla Augusta II Sasa, trwały w Rzeczpospolitej modlitwy o wybór kolejnego króla. Miał nim być Stanisław August Poniatowski. W Lenartowicach pod Pleszewem żona Jana Biadały sprzątała dom przez Zielonymi Świątkami. Wyniosła z domu, do wyschnięcia, zawilgotniały święty obrazek na drewnie, który „przy bezwietrznej pogodzie, na oczach wielu” uniósł się w górę i poszybować miał na wschód. Osiadł w Tursku, na piasku (teraz jest tu Ogrójec).Ludzie uznali to za cud. Zbudowali kapliczkę a 13 lat później kościół z obrazem w ołtarzu głównym. Uznano go za „cudami słynący”.

W czasie zaboru pruskiego na Zielone Świątki zmierzali tu pątnicy nawet zza Prosny. Za sprzedane złote wota słomiany dach wymieniono na blaszany. W 1968 roku kardynał Stefan Wyszyński ukoronował obraz złotymi koronami.

Kult MB Łaskawej w Tursku trwa nadal. Także w tym roku nowy proboszcz ks. Piotr Górski zaprasza na trzydniową modlitwę do pięknego, malowniczo położonego Turska.

Historia Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku TUTAJ
Radio Centrum Odpustowo w Tursku

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska