Odszedł Andrzej Szymański, dyrektor liceum, społecznik, regionalista, pleszewianin z wyboru

Irena Kuczyńska21 czerwca 20235min
W Pleszewie zmarł dr Andrzej Szymański - długoletni nauczyciel i dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Pleszewie, prezes Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego, autor wielu książek związanych z historią miasta Pleszewa. Miał 77 lat.
pleszew1x.jpg

 

Andrzej Szymański był pleszewianinem z wyboru ale całe dorosłe życie związał z Pleszewem, w pleszewskim “Staszku”  zdawał maturę, tu podjął pracę nauczyciela historii po studiach na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Społecznik – bezkompromisowy

Kiedy ogłoszono stan wojenny 13 grudnia 1981 roku, Andrzej – w geście protestu, oddał legitymację partyjną, za co utracił stanowisko zastępcy dyrektora szkoły, łatając etat lekcjami wychowania fizycznego.

Tak przeżywaliśmy stan wojenny w Pleszewie

W 1989 roku angażował się w kampanię przed wyborami 4 czerwca.TUTAJ

Kampania wyborcza 1989 drugi od lewej Andrzej Szymański

W 1990 roku wybrano go do Rady Miejskiej z listy Komitetu Obywatelskiego. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady.

Dyrektor, wykładowca, prezes

W tym samym roku został dyrektorem Liceum im. St. Staszica w Pleszewie. Po przejściu na emeryturę wykładał na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu. Przez wiele lat był prezesem i duszą Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego. Bale u Prezesa przejdą do historii. W 2005 roku Rada Miejska w Pleszewie uhonorowała Andrzeja Szymańskiego tytułem Zasłużonego dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew.

Wystawa w Muzeum Regionalnym na 40 – lecie Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego

Historia Towarzystwa wyczytana w starym zeszycie w kratkę

Regionalista, profesor, wychowawca

Spod jego pióra wyszło kilkanaście regionalnych wydawnictw i liczne artykuły m.in. w Rocznikach Pleszewskich. Ostatni wykład głosił w maju w Muzeum Regionalnym. Kolejne roczniki absolwentów pleszewskiego “Staszka” zapamiętają go jako nauczyciela, którego się słuchało z otwartymi ustami ale też jako wychowawcę, który rozumiał młodych i puszczał w niepamięć to, co było mniej ważne.

Wykład Andrzeja Szymańskiego w Muzeum Regionalnym
Kolega, przyjaciel, znajomy
Odszedł Andrzej Szymański

Wiadomość o odejściu Andrzeja zasmuciła rodzinę, przyjaciół, znajomych, sąsiadów, kolegów z pracy, kolegów “od siatkówki”, uczniów – wszak był on człowiekiem nietuzinkowym. Smutno dzisiaj jest zwłaszcza nam – jego kolegom z pracy w pleszewskim liceum w latach 70. 80. 90. i początku XXI wieku. Kariery pedagogiczne  w “Staszku” zaczynaliśmy na początku lat 70. – przeżywaliśmy razem matury kolejnych roczników, tańczyliśmy na studniówkach i na balach. Spotykaliśmy się towarzysko. Andrzej Szymański pozostanie na zawsze wizytówką pleszewskiego liceum.

Pożegnamy

W sobotę o 10.00 Pleszew pożegna Andrzeja Szymańskiego w kościele św. Floriana, przy którym zostanie on pochowany. Razem z rodzicami.

Czytaj też: Nauczyciele pleszewskiego liceum w 1972 roku

Uczyli w pleszewskim liceum, może Wam też stawiali dwóje