Odszedł Stanisław Orkowski – emerytowany nauczyciel z Białobłot

Avatar photoIrena Kuczyńska12 maja 20213min
Stanisław-Orkowski-czolo.jpg

Odszedł Stanisław Orkowski – emerytowany nauczyciel Szkoły Podstawowej w Białobłotach, inspektor oświaty w gminie Gizałki. Pogrzeb odbędzie się w piątek w Kaliszu.

O śmierci dawnego nauczyciela poinformował mnie Jarosław Kowalski – absolwent Szkoły Podstawowej w Białobłotach.  Z wielką estymą go wspominał. „Jako nauczyciel i wychowawca Stanisław Orkowski zawsze  dbał o wszystkie potrzeby uczniów, nie szczędził sił i czasu. Zawsze był wzorem wielkiej pracowitości, angażował rodziców do pracy na rzecz klasy i szkoły, podejmował własne inicjatywy  prowadzące do wysokich wyników szkoły i uczniów. Był również autorem muzyki do hymnu szkoły w Białobłotach, którego słowa  napisał zmarły poeta z Białej Królikowskiej  Cezary Abramowicz, z którym przez wiele lat się przyjaźnił.  Stanisław Orkowski był  też autorem tekstu i muzyki hymnu gimnazjum w Gizałkach”.

Stanisław Orkowski  urodził się w Grądach Starych pod Grodźcem. Szkołę średnią kończył w Koninie. Do Białobłot trafił jako nauczyciel  Szkoły Podstawowej. Uczył przede wszystkim wychowania fizycznego i fizyki, czasem też matematyki. Pracując, kończył studia wyższe na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.  Był też dyrektorem szkoły w Białobłotach a także inspektorem oświaty w gminie Gizałki.

 

W Białobłotach  poznał żonę Zdzisławę – nauczycielkę. Przeżyli z sobą 50 lat. Wychowali troje dzieci. Dwa lata temu postanowili przeprowadzić się do Kalisza, gdzie mieszka młodszy syn. Mieli nadzieję na wspólny dobry czas na emeryturze. Los zrządził inaczej. Stanisław Orkowski odszedł nieoczekiwanie w kaliskim szpitalu 3 maja 2021 roku. Miał 71 lat.

Pogrzeb śp. Stanisława Orkowskiego odbędzie się w piątek 14 maja na cmentarzu komunalnym w Kaliszu po mszy św. o godzinie 12.00 w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła na Dobrzecu.

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska