“Ognik” miejsce gdzie najmłodsi poznają zasady bezpiecznego życia

Irena Kuczyńska31 stycznia 20244min
Salę edukacyjną "Ognik" otwarto w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Wyposażono ją w sprzęt audiowizualny, multimedialny i komputerowy służący do przeprowadzania ćwiczeń i symulacji związanych z zagrożeniami pożarowymi, chemicznymi i ekologicznymi. Przeznaczona jest dla najmłodszych ale starsi też mogą się tam dużo nauczyć..
13996_b.jpg

 

Jest tu kolorowo i ciekawie, przy wejściu – w salce studyjnej, goście otrzymują strażackie kaski i kamizelki. W czasie półtoragodzinnego pobytu w “Ogniku” przeżyją, pod okiem koordynatorki projektu sekc. Katarzyny Kaganek, ale też innych pań strażaczek – m.in.  zadymienie sali dymem teatralnym. Co naprawdę robi wrażenie, nawet na dorosłych, co sprawdziłam podczas otwarcia “Ognika”.

 

Osoby, które przyjdą na zajęcia do sali “Ognik”, wezmą udział w  “ewakuacji”, doświadczą działania czujek, które będą informować czy wszyscy, przebywający w sali, ewakuują się w odpowiedni sposób. Będą mieli okazję uczestniczyć w “ratowaniu” człowieka za pomocą defibrylatora AED.

Sala  “Ognik” została wyposażona  w sprzęt audiowizualny, multimedialny i komputerowy służący do przeprowadzania ćwiczeń i symulacji związanych z zagrożeniami pożarowymi, chemicznymi i ekologicznymi w domu  (kuchni, łazience) ale też w lesie, na kąpielisku, na lodzie.

 

Jest w sali “Ognik” wóz strażacki,  domek dla lalek a nawet kot na drzewie, któremu strażacy muszą pomóc w zejściu na ziemię.

Koszt  urządzenia i wyposażenia sali “Ognik” sięga 200 000 złotych. Z tego ponad 122 000 pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Resztę dołożyły samorządy powiatu pleszewskiego, instytucje publiczne, Nadleśnictwa Taczanów, Antonin, Grodziec, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz firmy prywatne, których przedstawiciele zostali zaproszeni na otwarcie sali.

Tabliczki z nazwami sponsorów umieszczono przy wejściu do sali, co podkreślił oprowadzający po “Ogniku” komendant Roland Egiert. Zapowiedział, że wkrótce ruszą w internecie zapisy na udział w zajęciach w sali “Ognik”. Będzie ona też wykorzystywana podczas szkoleń dla strażaków.

Film z otwarcia TUTAJ

Adam Całka – Nadleśnictwo Antonin o Adam Kozyra – dyrektor OKL-u przy “swoich” wizytówkach