Pałac w Taczanowie Drugim będzie hotelem i salonem odnowy biologicznej

Irena Kuczyńska12 maja 20224min
Jest pomysł na zagospodarowanie pałacu w Taczanowie Drugim, który spadkobiercy jego właścicieli, sprzedali w 2018 roku. Do Urzędu Miasta i Gminy Pleszew wpłynął wniosek o zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym w obrębie pałacu.
626ab2e9b4a81_o_large.jpg

 

Rada miejska w Pleszewie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia studium zmiany uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w obrębie ewidencyjnym Taczanów Drugi. Wystąpił o to Łukasz Goździewicz, prezes spółki Pałac Taczanów i jego żona Ewa Goździewicz, którzy w 2018 roku nieruchomość zakupili. Małżonkowie są właścicielami m.in.Kaliskiego Centrum Opieki Długoterminowej Salus.  Pałac w Taczanowie Drugim będzie hotelem i strefą SPA.

Strefa SPA w pałacu

I co istotne, nowi właściciele  pałac wystąpili do władz miasta Pleszewa  o zmiany studium i planu miejscowego zagospodarowania. Chodzi o możliwość rozbudowy istniejącego budynku pałacu i tereny rekreacyjne na potrzeby hotelu i SPA, który zamierzają tu pobudować. O czym była mowa na sesji rady miejskiej w Pleszewie.

Odzyskały i sprzedały

Przypomnijmy, że wnukom Jana i Marii Taczanowskich, wysiedlonych z pałacu w 1939 roku i pozbawionych majątku rodzinnego w 1944 roku, po 12 latach starań, udało się dobra rodzinne odzyskać i wystawić na sprzedaż.

Pałac w Taczanowie Drugim
Wnuczki Taczanowskich zamierzają sprzedać odzyskany majątek rodzinny

I co istotne, dopiero  w 2018 roku, znalazły kupca na pałac w Taczanowie Drugim oraz park.

Wnuczki sprzedały pałac dziadka

 

Perełka z kaplicą

Podczas gdy wiele pałaców i dworów odebranych ziemianom po 1944 roku, rozpadło się, ten w Taczanowie Drugim, miał szczęście. W związku z tym, że był on siedzibą kombinatu PGR Taczanów, poddawano go remontom. W związku z tym, zbudowany w końcu XVIII wieku i rozbudowany w połowie XIX wieku obiekt, się nie rozpada. Wraz z parkiem stanowi urokliwy zespół pałacowo – parkowy. I ciekawostka na zakończenie. Nieopodal pałacu znajduje się kaplica, z której korzysta parafia w Sowinie. W podziemiach spoczywają dawni właściciele Taczanowa. Kaplicę przekazały parafii spadkobierczynie w 2017 roku.

Kaplica Taczanowskich – pałac w Taczanowie Drugim
Zespół Pałacowo – Parkowy w Taczanowie Drugim – zdjęcie z książki St. Małyszko “Majątki powiatu pleszewskiego”
Więcej TUTAJ

Foto Roman Kazimierz Urbaniak i Zbigniew Jan Hain