Pani wiceburmistrz

Avatar photoIrena Kuczyńska16 listopada 20187min
Zdjęcie-czolowe.jpg

Izabela Świątek – menadżerka oświaty – zastępca dyrektora Zespołu Szkół Publicznych nr 2 w Pleszewie będzie jednym z zastępców burmistrza Miasta i Gminy Pleszew. Do tej pory w historii Pleszewa, nie było kobiety na tak wysokim stanowisku.

Burmistrz elekt Arkadiusz Ptak zaprezentował dziennikarzom swoją zastępczynię, która na razie jest kandydatką. W poniedziałek na inauguracyjnej sesji Rada Miejska ją zatwierdzi. I zacznie się pięcioletnia przygoda Izabeli Świątek z samorządem.

Będzie odpowiadać za oświatę gminną, która stoi przed wielkim wyzwaniem, wszak za rok zabraknie w szkołach dwóch roczników. W jej gestii będzie też opieka społeczna, która z racji starzenia się społeczeństwa, wymaga szczególnej uwagi.

„Jestem osobą poszukującą i jestem sprawcza. Lubię ludzi, czuję temat człowieka” – zapewniła dziennikarzy pani wiceburmistrz.

Dodała, że decyzja o przyjęciu propozycji zostania wiceburmistrzem, nie była dla niej łatwa.  Jednak, lubi wyzwania. Zatem „gdyby jej nie przyjęła,  by żałowała”. „Chociaż przeżywa, kiedy coś jej nie wychodzi, to potrafi wyciągać wnioski i iść do przodu”.

Ma głowę pełną pomysłów. Jednym z nich jest umieszczenie w ZSP nr 2 czujnika do badania jakości powietrza w mieście. Monitor będzie usytuowany tak, że nawet z ulicy będzie można sobie sprawdzić, czym w Pleszewie oddychamy.

Pani wiceburmistrz mocno stawia w szkołach na edukację ekologiczną. Jej zdaniem dobrych proekologicznych zachowań należy uczyć dzieci w szkole od najmłodszych lat.  W kwestii monitorowania tego, co spalają pleszewianie w swoich piecach, burmistrz elekt - Arkadiusz Ptak zapowiada, że powietrze nad Pleszewem będzie monitorowane, być może nawet z wypożyczonego drona. A do drzwi tych, którzy zanieczyszczają powietrze, zapuka Straż Miejska... Do  tematu ekologii, czystości i porządku w mieście, wzmocnieniu personalnym Straży Miejskiej, wydłużenia czasu pracy strażników, wrócę jeszcze na Blogu.

Tymczasem wracam do Izabeli Świątek, która  jest też członkiem Zarządu Osiedla nr 7 w Pleszewie, a w pleszewskiej Dwójce, odkąd z Romą Kaczmarek stworzyły skuteczny tandem, wiele na plus się zmieniło.

Kim jest zatem kobieta, na którą stawia burmistrz elekt Arkadiusz Ptak?
Pochodzi z Sośni Ostrowskich. Do Pleszewa przyjechała 14 lat temu  i chyba pokochała to miasto, bo angażuje się w wiele lokalnych przedsięwzięć. O Osiedlu nr 7 już wspomniałam. O Stowarzyszeniu Edukacyjnym Królowej Jadwigi, chyba nie. A to dla Dwójki pisała projekty, dzięki którym szkoła może rozwijać ofertę edukacyjną.

Zaangażowała się też w Fundację Rozwoju Lokalnego Civitas, gdzie pro bono pełni funkcję prezesa. A Civitas jest organem prowadzącym dla Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego.  Izabela Świątek „ma rękę” do projektów dofinansowywanych przez Unię Europejską.

W ciągu 20 lat pracowała w różnych typach szkół od podstawowej, przez gimnazjum, szkołę branżową do liceum i technikum. Nauczycielka plastyki z wykształcenia, menadżer oświaty z zawodu i pasji.

Co jest dla niej typowe?
 Wielokierunkowość - wynika z ciekawości i ciągłego poszukiwania.
 Skrajne zainteresowania: jestem plastykiem, ale mam też patent sternika jachtowego.
 Słabość do koloru (), ale nie wprost… Urzekają mnie ludzie, którzy nie wpisują się w żadne schematy. Wcale nie muszą być silni. Myślę, że wręcz przeciwnie.
 Upór. W trudnych sytuacjach pracuję nad tym, by problem zmęczył się szybciej niż ja. Jestem skuteczna. Nawet kosztem kilku bezsennych nocy.
 Dążenie do transparentności. Nie lubię niedomówień, niejasnych sytuacji. Szanuję ludzi, którzy mówią to co myślą, a nie to, co wydaje im się, że chcę słyszeć. A już ideałem jest, jeśli rozmowa jest merytoryczna.
 Dużo wymagać od innych, ale najwięcej od siebie.
 Potrzeba wykorzystania potencjału miejsc, ludzi i sytuacji.

Hasło główne: nadal otwarte drzwi i otwarty umysł. I to prawda, kiedy kilka tygodni temu rozmawiałam z Izabelą Świątek w jej gabinecie w Dwójce o udostępnieniu pomieszczeń na zajęcia sekcji języka rosyjskiego na Pleszewskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, wciąż ktoś tu zaglądał.

Izabela Świątek rozpocznie pracę 1 grudnia. Musi pozamykać wszystkie sprawy w ZSP nr 2. Na stanowisku zastępcy pozostanie Andrzej Jędruszek, który odpowiada za gminne inwestycje.

Wracając do wizerunku pani wiceburmistrz, jej piękna broszka niech Was nie zmyli. Podobieństwa do innych osób, noszących broszki, nie ma. Nawet w jednym procencie.

Radio Centrum: http://www.rc.fm/news/pleszew-pani-wiceburmistrz.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska