Tomasza Vogta książka „Piekarnia moja miłość”

Avatar photoIrena Kuczyńska6 stycznia 20243min
411141807_1473186453277100_1847537141455656316_n-1280x935.jpg
"Piekarnia moja miłość" taki tytuł nosi książka, którą napisał pleszewianin Tomasz Vogt. Piekarz - cukiernik z zawodu, regionalista i historyk z pasji. Książka opowiada o przodkach autora ale też o pleszewskiej codzienności, przywraca pamięć o ludziach, którzy odeszli, o miejscach, których nie ma.
O rodzinie

Miłośnicy lokalnej historii znajdą w książce „Piekarnia moja miłość” Tomasza Vogta nie tylko informacje o rodzinie Vogtów, którzy pojawili się w Pleszewie na początku XIX wieku a prapradziadek autora wspomnień Kacper Vogt, miał tu rozpocząć wypiekanie chleba.

Receptury
O rzemiośle

Lektura książki „Piekarnia moja miłość”daje szeroką wiedzę o pleszewskim rzemiośle w dwudziestoleciu międzywojennym, o losach rzemieślników w czasie okupacji a potem trudnościach prowadzenia biznesu w czasach PRL-u kiedy mąka i cukier były wydzielane.

O Pleszewie

Czytając w książce „Piekarnia moja miłość” wspomnienia Tomasza Vogta oraz artykuły członków rodziny, poznajemy Pleszew, którego już nie ma z ciekawymi miejscówkami, zwyczajami, osobami. Zaglądamy nie tylko do piekarni, w której stoi wielki piersiowy piec ale i do składu węgla, czy pralni, w której stała balia i tarka ale też do chlewika, gdzie rosła świnka, kury, króliki. Książka Tomasza Vogta to kopalnia wiedzy o Pleszewie i jego mieszkańcach.

Muzea

Warto przypomnieć, że Tomasz Vogt wraz z żoną Grażyną, stworzył Muzeum Piekarstwa  na ul. Tyniec i Muzeum Rzemiosła przy ul. Krótkiej

Tomasz Vogt – autor książki”Piekarnia moja miłość”

Czytaj też: Książka o historii kolei wąskotorowej – dla kolejarzy i pasjonatów kolei


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska