Pierwsza matura po polsku

Avatar photoIrena Kuczyńska15 maja 20203min
liceum-1915-1.jpg

97 lat temu w Państwowym Progimnazjum Humanistycznym w Pleszewie odbyła się pierwsza matura. Zdawało ją siedem osób, które dwie ostatnie klasy gimnazjum przerobiły na prywatnych kursach.Wszyscy maturzyści ukończyli studia wyższe. Wśród nich był prof. Józef Górski, późniejszy rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Józef Suchocki – właściciel apteki – ojciec premier Hanny Suchockiej.

Kiedy w 1919 roku Polska odzyskała niepodległość, w Pleszewie było tylko 6 – klasowe gimnazjum, które powstało na bazie niemieckiej Realschule. Siedmioro gimnazjalistów miało do wyboru przeniesienie się do szkoły np. w Ostrowie Wlkp, albo eksternistyczne kursy w Pleszewie.

Za zgodą kuratorium, klasę VII i VIII gimnazjum, przerabiali na prywatnych kursach z profesorami gimnazjum.23 marca 1923 śpiewali uroczyste Te Deum z okazji uznania granic Polski. W maju 1923 roku egzamin zdawali z języka polskiego, z języka francuskiego, z łaciny i z matematyki. Tematy zachowały się w broszurze wydanej z okazji X lecia szkoły, w 1929 roku.

Dzięki temu wydawnictwu wiemy, że w 1923 roku w pleszewskim gimnazjum uczyło się 234 uczniów, w tym 34 dziewczyny. Wiemy też że już w 1919 roku powstała w szkole męska drużyna harcerska, a starsi harcerze w 1920 roku, w „czasie nawały bolszewickiej zgłosili się jako ochotnicy do wojska”. Wracając do pierwszych maturzystów, wśród których była kobieta – Helena Makowska i 6 młodzieńców, wszyscy oni skończyli studia. Józef Górski był nawet rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Józef Suchocki – ojciec premier Hanny Suchockiej po skończeniu farmacji przejął po ojcu aptekę.

Więcej na ten temat:Pierwsza matura po zaborach

Stare zdjęcia ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Pleszewie

Scany z wydawnictwa z okazji X lecia Państwowego Progimnazjum Humanistycznego im. St. Staszica w Pleszewie

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska