Pierwsza matura wypadła pomyślnie. Wszyscy pomyślnie egzaminy zdali a potem ukończyli studia wyższe.
Na egzaminie z języka polskiego abiturienci mieli do wyboru dwa tematy…
Do matury w Państwowym Progimnazjum Humanistycznym im. St. Staszica w Pleszewie, które powstało w 1919 roku na miejscu dotychczasowej niemieckiej Real Schule, przystąpili absolwenci klasy VI rocznika 1920/1921.
Pleszewianie stanęli przed dylematem, albo przenieść się do szkoły w Ostrowie Wlkp, albo uzupełnić wiedzę na poziomie klas VII i VIII na prywatnym kursie prowadzonym przez profesorów gimnazjum, bo pleszewskie gimnazjum pełne prawa szkoły średniej uzyskać miało dopiero w roku 1924/1925.
Pierwsza matura odbyła się w Pleszewie – tak zadecydowali maturzyści i ich profesorowie. Pleszewianie wybrali eksternistyczne kursy i w maju 1923 roku przystąpili do eksternistycznego egzaminu maturalnego z pięciu przedmiotów.
Pierwsza matura to oczywiście egzamin z języka polskiego. Młodzi mieli do wyboru dwa tematy:
1) Bohaterowie czynni w poezji romantycznej.
2) Wpływ głównych wypadków Polski porozbiorowej na poezję patriotyczną i do tego cytat z wiersza „Baśń tęczowa” Adama Asnyka.
Idźcie piąć się w górę ! w górę! Ponad ciemnych skał krawędzie Może przyjdzie kto szczęśliwy Co ją weźmie i posiędzie. Choć nie dojdzie, chociaż padnie Przecież życia nie roztrwoni Bo najlepsza cząstka życia W takiej walce i pogoni
Pierwsza matura w Pleszewie wypadła pomyślnie. Cała siódemka egzamin zdała, wszyscy skończyli studia. Wśród pierwszych maturzystów był Józef Suchocki – ojciec przyszłej premier Hanny Suchockiej.
Dane o pierwszej maturze pochodzą z broszury wydanej na „Dziesięciolecie Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego im. St. Staszica w Pleszewie 1919 – 1929”. W roku pierwszej matury do pleszewskiego gimnazjum uczęszczało 234 uczniów, w tym były 34 dziewczyny.
Więcej o pierwszych maturach w Liceum im. St. Staszica w Pleszewie i o tym, jak funkcjonowała szkoła w pierwszych 10 latach przeczytacie TUTAJ